* 9η αγωνιστική.

* G/G & over 2,5 οι 5 τελευταίες συναντήσεις τους.

* Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει κερδίσει μόνο 1/3 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της κόντρα στη Βιγιαρεάλ, την περσινή σεζόν με 4-1.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στο Τσάμπιονς Λιγκ από τη γαλλική Λιλ με 1-0 εκτός, από το γκολ με πέναλτι του Ντέιβιντ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Με κακή εμφάνιση για περίπου 80 λεπτά, αλλά πολιορκία στο τελευταίο δεκάλεπτο, μάλλον άξιζε την ισοπαλία στη Λιλ. MVP του αγώνα ο αντίπαλος γκολκίπερ Σεβαλιέ, απέκρουσε με κάθε τρόπο τις προσπάθειες των παικτών της, οι οποίοι φάνηκαν και αρκετά αγχωμένοι, με μεγαλύτερο παράδειγμα τη φάση που ο Βινίσιους στέλνει την μπάλα άουτ σε κενή εστία, μετά από “ριμπάουντ” από απόκρουση του Σεβαλιέ.

Ο Αντσελότι δεν κρύφτηκε ούτε αυτή τη φορά, αναγνώρισε την ανωτερότητα της Λιλ στο παιχνίδι αλλά όπως και τις φορές που η ομάδα του δεν νίκησε στο πρωτάθλημα, παρουσιάστηκε καθησυχαστικός. Ωστόσο έχει να αντιμετωπίσει μια καινούργια συνθήκη, το πρώτο σερί χωρίς νίκη για την ομάδα του, την τρέχουσα σεζόν, αφού και στο προηγούμενο επεισοδιακό παιχνίδι με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο “Μετροπολιτάνο” για τη Λα Λίγκα, έμεινε στο 1-1.

Πραγματικό μαδριλένικο ντέρμπι, φάνηκε πως θα το κερδίσει αλλά αυτό δεν ήταν εφικτό στο τέλος. Επηρεάστηκε ίσως από τη διακοπή του αγώνα για ρίψη αντικειμένων από τους οπαδούς της αντιπάλου, όμως και πάλι δεν ήταν η ομάδα που θέλει να βλέπει ο κόσμος της και τελικά η Ατλέτικο που έπαιξε με πολύ πάθος, “έκλεψε” το βαθμό στις καθυστερήσεις, βαθμό που όμως κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πως δεν άξιζε με βάση τη συνολική εικόνα του ματς.

Σε κακό τάιμινγκ τη βρίσκει το συγκεκριμένο παιχνίδι με τη Βιγιαρεάλ, με την οποία δεν έχει και πολύ καλή παράδοση στο “Μπερναμπέου”. Τυχόν νέα αποτυχία να πάρει τους τρεις βαθμούς, θα είναι ό,τι χειρότερο, είναι σαφές πως θα πάει στη διακοπή με πολύ κακή ψυχολογία και ενδεχομένως και μια μεγαλύτερη των τριών βαθμών διαφορά από την Μπαρτσελόνα, ανάλογα βέβαια και με το αποτέλεσμα των Καταλανών με την Αλαβές.

“Υπαρχουν παίκτες που ακόμα δεν έχουν φτάσει στο ιδανικό επίπεδο ακόμα” δήλωσε ο Αντσελότι στην τελευταία συνέντευξη Τύπου, αναφερόμενος σίγουρα στους χαφ του, Τσουαμενί, Καμαβινγκά αλλά κυρίως στον Τζουντ Μπέλινχαμ, ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με τον περσινό, κάτι που οφείλεται και στην αλλαγή θέσης που του έχει γίνει. Στη λίστα των τραυματιών από το ματς με τη Λιλ ο πρώτος γκολκίπερ Κουρτουά, κανονικά θα δώσουν το παρών Μιλιτάο και Ροντρίγκο που αποκόμισαν προβλήματα από το ματς στη Γαλλία, αλλά και ο χαφ Θεβάγιος που επίσης αποθεραπεύτηκε πιο σύντομα του αναμενομένου.

Ρεάλ Μαδρίτης Στατιστικά

* Δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 5 τελευταία παιχνίδια της, έσπασε σερί 4 G/G με τη Λιλ.

* Πέτυχε πρώτη γκολ στα 5/7 τελευταία.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 εντός έδρας τη Λας Πάλμας. Προηγήθηκε με το γκολ του Πεπέ στο 45’, ισοφαρίστηκε από τον Σίλβα δύο λεπτά αργότερα. Έχασε πέναλτι με τον Βαένα στο 51’, πέτυχε δύο γκολ στο τέλος με τους Μπάρι (84’) και Βαένα (90’+7).

Δεύτερη σερί νίκη μετά το “στραπάτσο” από την Μπαρτσελόνα. Το διπλό στην Εσπανιόλ τη βοήθησε πολύ ψυχολογικά, χωρίς να κυριευτεί από το άγχος του αποτελέσματος, επικράτησε της Λας Πάλμας με μια διαφορά μάλλον κολακευτική για την ίδια. Παρά το γεγονός αυτό, την άξιζε τη νίκη, μπορούσε να την είχε κατακτήσει πιο εύκολα αν στο δεν έχανε το πέναλτι ο Βαένα και κυρίως αν στο 76’ ο φορ Μπάρι άφηνε την μπάλα να καταλήξει μόνη της στα δίχτυα και δεν έκανε επαφή πάνω στη γραμμή του τέρματος, από θέση οφσάιντ.

Σταθερά στην τετράδα, άφησε πίσω και την Ατλέτικο Μαδρίτης μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι της Μαδρίτης και βρίσκεται μόλις στο -1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Αν επομένως πάρει διπλό στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”, η διακοπή θα τη βρει σίγουρα μόνη δεύτερη στη βαθμολογία! Ο Μαρθελίνο και οι παίκτες του όμως δεν είναι παράλογοι, μια ισοπαλία στο συγκεκριμένο ματς θα τη θεωρήσουν εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Για τον ίδιο τον κόουτς είναι μεγάλη υπόθεση το συγκεκριμένο παιχνίδι. Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης είναι οι δύο ομάδες που έχει το χειρότερο μέσο όρο συγκομιδής βαθμών, με με μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες, κατηγορείται ότι οι ομάδες του αντιμετωπίζουν τις δύο αυτές ομάδες όχι σωστά προετοιμασμένες ψυχολογικά και αγωνιστικά. Εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκαν όσοι το ισχυρίζονται στο 1-5 από την Μπαρτσελόνα, ασχέτως αν το σκορ είναι πολύ άδικο για τη Βιγιαρεάλ, ζητούμενο για τον κόουτς να αλλάξει κάτι στο “Μπερναμπέου”.

“Δεν πιστεύω πως αυτό είναι ένα παιχνίδι μεταξύ ομάδων που έχουν ίδιο στόχο, ασχέτως της βαθμολογίας, η Ρεάλ Μαδρίτης είναι μια από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο και εμείς δεν είμαστε σε αυτό το επίπεδο, δεν παλεύουμε με ίδια όπλα. Παρ’ όλα αυτά έχουμε κι εμείς τις φιλοδοξίες μας και κανείς δεν μπορεί να μας εμποδίσει να πιστεύουμε σε ένα καλό αποτέλεσμα” τόνισε ο κόουτς.

Φάνηκε να προλαβαίνει ο πρώτος σκόρερ της, Αγιόθε Πέρεθ, αλλά δεν ισχύει τελικά κάτι τέτοιο, έτσι θα αγωνιστεί κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης με μια πολύ μεγάλη απώλεια, ίσως τον καλύτερό της επιθετικό αυτή τη στιγμή, όχι μόνο βάσει αριθμών αλλά και βάσει εικόνας. Σταθερά έξω και οι υπόλοιποι μακροχρόνιοι απόντες, ξανά πρόβλημα με τον μέσο Σουάρεθ.