*Η Ράντερς επικράτησε και στα δυο τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Βίμποργκ.

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας για την Κυριακή (28/07)

ΡΑΝΤΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Βέιλε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 37ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ένγκορντ (53′) και Νόρντλι (πεν. 59′). Δέχθηκε την ισοφάριση στο 87′, αλλά στις καθυστερήσεις βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Μπάνι.

Έστω και με την “ψυχή στο στόμα”, η Ράντερς κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα. Στην πρεμιέρα, η ομάδα του Ράσμους Μπέρτελσεν φιλοξενήθηκε από τη Βέιλε, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3. “Πλήρωσε” την αστοχία της μέχρι την ανάπαυλα και όχι μόνο δεν πέτυχε κάτι, αλλά βρέθηκε και πίσω στο σκορ. Αλλαγμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε την ανατροπή και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση, κατάφερε να “κλέψει” το τρίποντο στο φινάλε.

Θα προσπαθήσει να κάνει τώρα το 2/2, ποντάροντας και στο γεγονός ότι επικράτησε και στα δυο πιο πρόσφατα αντίστοιχα ματς με αντίπαλο τη Βίμποργκ. Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης δεν υπολογίζονται οι τρεις τραυματίες Ζαντέν, Μπαμπαγιάν και Σαμούν, που δεν έπαιξαν ούτε στην πρεμιέρα.

Ράντερς Στατιστικά

*Σκοράρει στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΙΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με τη Μπρόντμπι, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε τρεις φορές το προβάδισμα με τους Βέστερ (11′, 33′) και Γιένσεν (90’+6), δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση (30′, 90’+2, 90’+8).

Ανάμεικτα συναισθήματα για τη Βίμποργκ στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Γιάκομπ Πόουλσεν υποδέχθηκε τη Μπρόντμπι, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το χορταστικό μεταξύ τους 3-3. Τα πήγε εξαιρετικά στο επιθετικό κομμάτι της, ωστόσο το πρόβλημα ήταν στα μετόπισθεν, καθώς μπορεί να πήρε τρεις φορές το προβάδισμα στο σκορ, είδε όμως την αντίπαλο να βρίσκει απάντηση σε όλες, “κλέβοντας” το βαθμό στο φινάλε.

Ευελπιστεί στο κάτι παραπάνω τώρα, όμως θα πρέπει να δείξει περισσότερη συγκέντρωση στα ανασταλτική της καθήκοντα από εδώ και πέρα, ειδικά από τη στιγμή που ευελπιστεί σε είσοδο στην εξάδα. Αμφίβολοι οι Άγκναρσον και Σέντεργκααρντ, που απουσίαζαν από το ματς της πρεμιέρας.