* 12η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Ρακόβ στα 8 τελευταία μεταξύ τους (6-2-0).

ΡΑΚΟΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ραντόμιακ. Ο Λόπεθ (33’) άνοιξε το σκορ και ο Κοτσέργκιν (90+1’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δυσάρεστη παρένθεση αποδείχθηκε ο αναπάντεχος αποκλεισμός στο Κύπελλο για την πρωταθλήτρια του 2023, ενδιάμεσα στις δύο διακοπές των εθνικών ομάδων έκανε το απόλυτο (4/4) για την Ekstraklasa και δηλώνει παρούσα στη φετινή κούρσα τίτλου.

Πολύ σοβαρή η εμφάνισή της 5ης Οκτωβρίου στο Ράντομ, ήλεγξε το τέμπο του αγώνα και προειδοποίησε πριν ο MVP του προπέρσινου τίτλου, Λόπεθ, σκοράρει ξανά στην επιστροφή του από τον σοβαρό τραυματισμό.

Έβγαλε δίχως κινδύνους για την εστία της το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο έκανε διαχείριση και ήταν συμπαγής σε χαμηλά μέτρα, χρειάστηκε και δύο καλές επεμβάσεις του κίπερ Τρελόφσκι σε στατικές φάσεις για να “κλειδώσει” το ματς στις καθυστερήσεις με ποιοτική εκτέλεση εκτός περιοχής.

Το φετινό του ντεμπούτο (ως αλλαγή) έκανε στο Ράντομ ο αρχηγός Άρσενιτς (στόπερ) που επέστρεψε από σοβαρό τραυματισμό, σήμερα επιστρέφει από τιμωρία και ο Μπρούνες (φορ). Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Μοσόρ (στόπερ) με την Under-21 της Πολωνίας, παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Ρακοβίτσαν (στόπερ), Πλάβσιτς (μέσος), Τσιζ (μέσος).

Στατιστικά

* Under 2.5 τα 10/12 φετινά παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Πιαστ Γκλιβίτσε. Στο 90+5’ αποβλήθηκε ο Χουκ της Πιαστ και στο 90+7’ ο Κουλούρης πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Κλασική ομάδα έδρας οι “λιμενικοί”, πηγαίνοντας στη διακοπή των εθνικών ομάδων έκαναν το 6/6 στο Ζέτσιν για να διατηρηθούν κοντά στους προπορευόμενους της κατηγορίας, αλλά για να διεκδικήσουν ευρωπαϊκό εισιτήριο θα πρέπει να βρουν λύσεις στα ταξίδια τους, αφού έχουν να κερδίσουν από τον Φλεβάρη (0-5-6).

Με πολύ κόπο και δόση ρέντας κατακτήθηκε η νίκη της 6ης Οκτωβρίου απέναντι στην Πιαστ, η οποία είχε την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Πιο επιθετική στο δεύτερο μέρος η Πογκόν, δίχως όμως τη μεγάλη φάση, ενώ στις καθυστερήσεις κινδύνευσε σοβαρά, δευτερόλεπτα πριν το VARίσιο πέναλτι, το οποίο εξαργύρωσε στο “ριμπάουντ” ο Κουλούρης για να φτάσει τα 6 γκολ στην Ekstraklasa.

“Έντονο και εξαιρετικά τακτικό ματς” δήλωσε ότι περιμένει σήμερα στην Τσεστόχοβα ο κόουτς Κολέντοβιτς, ο οποίος είναι τιμωρημένος.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι ο Βεντριχόφσκι (εξτρέμ) επέστρεψε στο γκρουπ, εν αντιθέσει με τους στόπερ Μάλετς, Λόντσαρ που συνεχίζουν να ταλαιπωρούνται.