*Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν τον περασμένο Ιανουάριο για το Λιγκ Καπ Φινλανδίας, με την Κέμι Κινγκς να παίρνει τη νίκη με σκορ 3-1.

ΚΕΜΙ ΚΙΝΓΚΣ

Την πρώτη της ήττα μετά από δυο παιχνίδια, όπου και μετρούσε μια νίκη και μια ισοπαλία, υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Κέμι Κινγκς. Προερχόμενη από την εντός έδρας επικράτηση με 1-0 επί της Ελσίνκι, η ομάδα του Γιάνι Άχμαν φιλοξενήθηκε από την Κουόπιο, στην έδρα της οποίας και ηττήθηκε με 2-0, δεχόμενη από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο. Φανερά απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του ο Άχμαν, καθώς είδε τους παίκτες του να δημιουργούν φάσεις, όμως να μην μπορούν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, γεγονός που τους στέρησε και το κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Το σημερινό παιχνίδι κόντρα στην Ιλβ θα είναι και το τελευταίο της Κέμι στο Όουλου, καθώς επιστρέφει στην φυσική της έδρα, ενώ παράλληλα ακολουθούν και τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια. Με΄χρι στιγμής έχει πετύχει δυο νίκες και μια ήττα μπροστά στο κοινό της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Κουόπιο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΙΛΒ

Αν και ξεκίνησε το πρωτάθλημα με δυο σερί νίκες, πλέον η Ιλβ μετράει δυο διαδοχικές ήττες και σήμερα ετοιμάζεται για το τέταρτο εκτός έδρας παιχνίδι της σε πέντε αγωνιστικές που έχει δώσει. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Γιάρχο Βις φιλοξενήθηκε από την Ελσίνκι, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της (0-1). Ο Σίιρα ήταν αυτός που στο 29ο λεπτό της συνάντησης είχε βαλεί μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ωστόσο, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και φιλοδώρησαν με πέντε τέρματα την ομάδα της Ιλβ. Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα αυτό ο Βις, ο οποίος ωστόσο πιστεύει πως οι παίκτες τους θα παρουσιάσουν ένα καλύτερο πρόσωπο στο σημερινό παιχνίδι με την Κέμι Κινγκς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-1 από την Ελσίνκι για το Πρωτάθλημα.