* Η Πούζτσα δίνει τα εντός έδρας παιχνίδια στην Κρακοβία.

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Κατοβίτσε στα 6 τελευταία μεταξύ τους (2-4-0).

ΠΟΥΖΤΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Ρακόβ. Ο Ζαν Κάρλος (32’) άνοιξε το σκορ και ο Λόπεθ (38’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ανήμπορη παρουσιάστηκε η Πούζτσα το Σάββατο στην Τσεστόχοβα, σε μία από τις σπάνιες εμφανίσεις που δεν ήταν ανταγωνιστική από τότε που προβιβάστηκε (1.98 – 0.11 xGoals). Συμπλήρωσε 5 ματς δίχως νίκη στην Ekstraklasa (0-3-2) και βρέθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης.

Αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο η Ρακόβ (75% κατοχή), αλλά στο 9’ η Πούζτσα είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ. Σε ροή αγώνα όμως δεν είχε λύσεις, οι γηπεδούχοι απείλησαν δις (δοκάρι) πριν πάρουν προβάδισμα στο “ριμπάουντ” από μακρινό σουτ και ντουμπλάρουν γρήγορα το προβάδισμα με φάουλ. Άχρωμο το δεύτερο ημίχρονο, η Πούζτσα δεν κατάφερε να απειλήσει και η Ρακόβ έκανε διαχείριση του σκορ.

Είχε προηγηθεί η η ήττα με ανατροπή από την Κρακόβια (1-2), η οποία έσπασε αήττητο σερί 6-8-0 ως γηπεδούχος.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός στόπερ Κράσιουν, αλλά παραμένουν τραυματίες οι Ζιμόνοβιτς (στόπερ), Ραντέτσκι (μέσος), Μπλαγκάιτς (μέσος), Κίλντριτς (φορ), Σιεμάζκο (εξτρέμ).

Πούζτσα Στατιστικά

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

* Goal/Goal τα 10/13 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΤΟΒΙΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Πογκόν. Ο Γέντριχ (33’) άνοιξε το σκορ για την Κατοβίτσε, ο Μπέργκιερ (90’) έκανε το 2-0, ο Γκοργκόν (90+3’) μείωσε για την Πογκόν και ο Μάρτζετς (90+6’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις πρωταθληματικές νίκες μετά από ένα μήνα για την Κατοβίτσε, συμπλήρωσε αήττητο “καρέ” εντός έδρας αγώνων (2-2-0), υποτάσσοντας έναν ακόμη ποιοτικότερο αντίπαλο μπρος στο κοινό της, μετά την πρωταθλήτρια Γιαγκελόνια (3-1).

Πιο απειλητική στο ξεκίνημα του αγώνα η Κατοβίτσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι πριν τελικά πάρει προβάδισμα σε γεμάτη περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πογκόν πήρε τα ηνία του αγώνα (63% κατοχή), αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά και η Κατοβίτσε έκανε το 2-0 εκμεταλλευόμενη απανωτά λάθη των φιλοξενούμενων.

Στα φορτώματα των καθυστερήσεων μείωσε η Πογκόν και στην προσπάθειά της για μία επική επιστροφή ήρθε το 3ο γκολ της Κατοβίτσε σε αντεπίθεση.

“Λειτουργούμε με τους δικούς μας όρους, συχνά παίζουμε μεθοδικά, η ομάδα μας είναι καλή.” δήλωσε ο κόουτς Γκόρακ, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στον τραυματία Ρογκάλα (μέσος).