*Φάση των ομίλων του Λιγκς Καπ. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι, με τη νικήτρια να παίρνει έναν έξτρα βαθμό.

*Προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου.

*Ο αγώνας διεξάγεται στην έδρα της φιλοξενούμενης.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ (LIGA MX)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Άτλας με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Αγκίρε στο 10’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 27’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καβαλίνι στο 48’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για την Πουέμπλα. Κακό πρώτο μέρος, έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ, ενώ το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια ήταν να μειώσει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Καθόλου καλή αρχή στη φετινή σεζόν, καθώς μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο πρωτάθλημα μετράει τρία σερί παιχνίδια χωρίς τρίποντο. Αυτό οφείλεται κυρίως στην κακή αμυντική της λειτουργία, αφού δείχνει να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ, ενώ ακόμα και που σκοράρει με συνέπεια, δεν την έχει βοηθήσει στο να αποσπάσει ιδιαίτερους βαθμούς.

Πουέμπλα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΙΝΤΕΡ ΜΑΙΑΜΙ (MLS)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σικάγο Φάιρ με σκορ 2-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ρόγιας στο 6’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τσίτσος στο 73’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άλμπα στο 75’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για την Ίντερ Μαϊάμι. Προηγήθηκε από νωρίς, όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Παρ’ όλα αυτά δεν πτοήθηκε και ελάχιστα λεπτά μετά πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, το οποίο διατήρησε ως το τελευταίο σφύριγμα.

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται εδώ και αρκετό χρονικό διάστημα, όντας ασταμάτητη μεσοεπιθετικά. Όσο επιρρεπής κι αν είναι στα μετόπισθεν, δεν φαίνεται να την επηρεάζει σε καμία περίπτωση. Μετράει έξι νίκες σε εφτά αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και σήμερα θέλει να εκκινήσει με το «δεξί» τις υποχρεώσεις της στο Λιγκς Καπ, έχοντας σύμμαχο την έδρα της. Μπορεί να εκμεταλλευτεί την κακή άμυνα των τυπικά γηπεδούχων, ώστε να βρει δίχτυα με μεγαλύτερη ευκολία.