10η αγωνιστική

*Το απόλυτο έχει η Πο σε πέντε συνολικά εντός με αντίπαλο την Αμιάν.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΠΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Αχουσού στο 24′, δεχόμενη την ισοφάριση στο 53ο λεπτό.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Πο, μετά και τη νίκη 0-1 επί της Γκινγκάμπ. Την περασμένη Τρίτη, η ομάδα του Νικολάς Ουσέ υποδέχθηκε τη Μπαστιά, σε εξ αναβολής αναμέτρηση, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Αφού απέφυγε τα χειρότερα στο ξεκίνημα μετά από λάθος στην άμυνα, ισορρόπησε την κατάσταση και στα μέσα του ημιχρόνου πήρε τα ηνία, με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ. Δευτερόλεπτα μετά είδε την αντίπαλο να έχει δοκάρι, ενώ είχε και αυτή μια καλή στίγμη πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, νέος λάθος στην άμυνα που έφερε την ισοφάριση, με το σκορ να μην αλλάζει έκτοτε, παρά τις όποιες προσπάθειες.

Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 15 συνολικά και είναι σε τετραπλή ισοβαθμία στην πέμπτη θέση. Παραμένει αήττητη στα τέσσερα φετινά εντός της, στα οποία είχε χαρακτηριστικά τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

Στατιστικά

*Σκοράρει στα 19 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΜΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Αζαξιό, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μαφουτά (πεν. 2′) και Κεμπουέ (38′), ενώ παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 42ο λεπτό, εν τέλει σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Μαφουτά.

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Αμιάν, μετά και την ήττα 3-2 στην έδρα της Μετς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ομάρ Νταφ υποδέχθηκε την Αζαξιό, της οποίας και επικράτησε με 3-1.

Ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς κέρδισε πέναλτι στο 16ο δευτερόλεπτο και το οποίο εκμεταλλεύτηκε σωστά. Πήρε ψυχολογία και λίγο μετά το μισάωρο διπλασίασε τα τέρματα της με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, αλλά τέσσερα λεπτά μετά δέχθηκε προσωρινά τη μείωση. Πιο ισορροπημένο το μεταξύ τους στην πορεία, με την ίδια όμως να σκοράρει για τρίτη φορά, με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Έφτασε έτσι τις πέντε νίκες μετά και τις εννέα πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, στις οποίες είχε παράλληλα και τέσσερις ήττες, οπότε και είναι στους 15 βαθμούς. Αξίζει να αναφερθεί ωστόσο ότι έμεινε με άδεια χέρια και στις τέσσερις φετινές εξόδους της.