*Επαναληπτικός προημιτελικός μεταξύ των δύο ομάδων. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά και τη διεξαγωγή του δεύτερου αγώνα, η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν δύο φορές στο παρελθόν, το 1982 και το 2019, πάλι για το Κόπα Λιμπερταδόρες, με την Πενιαρόλ να προκρίνεται και τις δύο φορές, χωρίς να έχει δεχθεί ακόμη γκολ από τη Φλαμένγκο!

*Στο πρώτο παιχνίδι: Φλαμένγκο – Πενιαρόλ 0-1

*5/5 under 1,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΠΕΝΙΑΡΟΛ (Ουρουγουάη)

Προηγούμενο ματς: H Πενιαρόλ κέρδισε 0-5 εκτός έδρας την Ατλέτικο Σέρο, με τέρματα των Μπατίστα (1’, 14’, 62’), Ματέους Μπάμπι (80’, 90’), παίζοντας με παίκτη περισσότερο μετά το 29ο λεπτό.

Η Πενιαρόλ δείχνει σε πάρα πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση αυτή την περίοδο, αφού όχι απλά έχει τρεις σερί νίκες. Οι δύο ήρθαν στο πρωτάθλημα της χώρας της με συνολικό συντελεστή τερμάτων 9-0 (!), με πιο πρόσφατη νίκη επί της Ατλέτικο Σέρο με 0-5 εκτός έδρας, ενώ ενδιάμεσα κέρδισε και την Φλαμένγκο με 0-1 στην Βραζιλία, κάνοντας τεράστιο πρώτο βήμα πρόκρισης.

Της αρκεί απόψε να μην χάσει, κάτι συνηθισμένο γι’ αυτήν στο γήπεδό της, καθώς το 2024 έχει χάσει εκεί μόνο μία φορά, στο κύπελλο Ουρουγουάης, από τη Σίτι οφ Τόρκε! Κατά τα άλλα, σε 20 αγώνες, έχει 15 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Μοιάζει με διαφορά η καλύτερη ομάδα της χώρας της, αφού έχει κατακτήσει ήδη τον τίτλο του πρώτου μισού της σεζόν, στον ενδιάμεσο γύρο έφτασε τελικό, χάνοντας τον στα πέναλτι, είναι ήδη στη δεύτερη θέση σε αυτή τη φάση του πρωταθλήματος, στο -2 από την κορυφή.

Αλλά η αλήθεια είναι πώς από την αρχή της σεζόν, ο πρώτος στόχος που τέθηκε είναι η καλή πορεία, ίσως και η κατάκτηση, του θεσμού για τον οποίο αγωνίζεται σήμερα.

Πενιαρόλ Στατιστικά

*8/10 N/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*4/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Φλαμένγκο έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Γκρέμιο, παίζοντας για μεγάλο διάστημα με παίκτη λιγότερο. Βέβαια έχανε από το 12΄ με γκολ του Κριστάλδο, πριν ισοφαρίσει ο Ματέους Γκονσάλβες στο 25’. Βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ από τέρμα του Μπρέιθγουεϊτ στο 55’ και τρία λεπτά αργότερα έμεινε με 10 παίκτες, πριν δεχθεί τρίτο γκολ από τον Ντιέγκο Κόστα στο 83’, μειώνοντας απλά ο Φελίπε Τερέζα στο 93ο λεπτό.

H Φλαμένγκο έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Γκρέμιο, δεύτερη σερί ήττα, τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, παίζοντας όμως με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα. Μέσα σε αυτά και η ήττα από τη σημερινή της αντίπαλο με 0-1 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, κάτι που την υποχρεώνει, αν δεν θέλει να αποκλειστεί από τη συνέχεια, να κερδίσει σήμερα. Μάλιστα για να μην χρειαστούν πέναλτι, πρέπει να κερδίσει και με δύο γκολ διαφορά!

Όλα αυτά, έχοντας έξι ήττες στα εφτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, με τη μοναδική της νίκη σε αυτό το διάστημα να είναι με ένα γκολ διαφορά.

Υπενθυμίζεται πώς συνεχίζει και στο κύπελλο Βραζιλίας, ενώ στο εθνικό πρωτάθλημα έμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -11 από την κορυφή, με ένα παιχνίδι πλέον λιγότερο από την πρωτοπόρο Μποταφόγκο.

Αλλά ίσως να πρέπει να ασχολείται περισσότερο με τους από πίσω της, αφού είναι στο +1 από την πέμπτη Σάο Πάουλο και στο +4 από την έβδομη θέση που δεν οδηγεί στο Κόπα Λιμπερταδόρες.