*5η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Δεν έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 από τον Μακεδονικό εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς (7′), όλα τελείωσαν με το δεύτερο γκολ του γηπεδούχου από πέναλτι (82′), ενώ το τρίτο γκολ ήρθε λίγο αργότερα (90′). Το μόνο που κατάφερε ο ίδιος, ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Γκίνο (90+2′).

Καθόλου καλή εμφάνιση από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Θεσσαλονίκη την περασμένη εβδομάδα, όπου ηττήθηκε δίκαια από τον ανώτερο Μακεδονικό (3-1) και έδειξε για μια ακόμη φορά πως χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί στις ανάγκες της κατηγορίας. Εγκλωβισμένος από την τακτική προσέγγιση των γηπεδούχων, ενώ στην άμυνα δεν έβγαλε καμία σιγουριά και οι παίκτες του υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη.

Έμεινε έτσι στο -5 από την κορυφή και το ότι έχει μείνει από τόσο νωρίς πίσω στην βαθμολογία, είναι κάτι που έχει επιφέρει μεγάλο προβληματισμό στις τάξεις του. Παράλληλα, ο Ρενέ Πομς δείχνει πως δεν έχει προσαρμοστεί πλήρως και οι πειραματισμοί του πολλές φορές κοστίζουν στην ομάδα.

Τραυματίστηκε και θα λείψει ο πολύτιμος στόπερ Μπακαδήμας, ενώ επιστρέφει από τις διεθνείς του υποχρεώσεις ο Λεό. Ο Αυστριακός τεχνικός θα βγάλει αποστολή ανήμερα του αγώνα.

Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-3 από τον ΠΑΟΚ Β εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς (2′), ο αντίπαλος διπλασίασε τα τέρματά του στο τέλος του πρώτου μέρους (45+2′), ενώ όλα τελείωσαν με το τρίτο γκολ που δέχτηκε στις αρχές της επανάληψης (51′). Αρκέστηκε απλώς στο γκολ της τιμής, λίγο πριν το φινάλε (90′).

Μέχρι στιγμής δεν είχε πραγματοποιήσει κακή εμφάνιση μέσα στην σεζόν, αφού ακόμη και οι ήττες του κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και δεν ήταν χειρότερος από τους αντιπάλους του. Στο ματς με τον ΠΑΟΚ Β όμως, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και ηττήθηκε δίκαια. Αγνώριστος, εξέπληξε δυσάρεστα με την απόδοσή του και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Παραμένει στην μέση του πίνακα, έχοντας μέχρι τώρα ισορροπημένο ρεκόρ (2-0-2). Δείχνει πως η περσινή χρονιά στην κατηγορία του έκανε καλό και τον γέμισε με χρήσιμες παραστάσεις, γεγονός που ίσως παίξει κομβικό ρόλο στην μάχη της παραμονής.

Πάγια τακτική του είναι να μην ανακοινώνει αποστολή πριν από τους αγώνες του, δεδομένα πάντως απουσιάζει ο τραυματίας Βοσκόπουλος. Έλειψε στα τελευταία ο Σγουρής, με αποτέλεσμα να λογίζεται ως αμφίβολος.