* 2η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

* Ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει μόνο την Ραπίντ, το 2005 σε όμιλο του Europa League, από την οποία ηττήθηκε 1-0 στο Βουκουρέστι.

* Η Στεάουα έπαιξε τον Αύγουστο του 1998 με τον Παναθηναϊκό. Στο Βουκουρέστι υπήρξε ισοπαλία (2-2) και στην ρεβάνς της Αθήνας ηττήθηκε με 6-3.

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από τον Άρη. Ο Γκαρσία πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 63ο λεπτό.

Την πρώτη εγχώρια ήττα γνώρισε ο πρωταθλητής Ελλάδος στο κυριακάτικο τοπικό ντέρμπι, πληρώνοντας και πάλι την αναποτελεσματικότητα του πρώτου ημιχρόνου, όπως συνέβη και στην υποδοχή του Παναθηναϊκού (0-0) επιστρέφοντας από τις εθνικές.

Ανώτερος ο Δικέφαλος του Βορρά στο ξεκίνημα του ντέρμπι, με ορμή και ταχύτητα στις μεταβάσεις, πάτησε πολλές φορές απειλητικά την περιοχή του Άρη, αλλά έλειπε η ποιοτική εκτέλεση και η σωστή τελική επιλογή. Κορυφαίος στη δημιουργία, αλλά μοιραίος στην εκτέλεση ο Κωνσταντέλιας.

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα ο Άρης ανέβασε στροφές και προειδοποίησε πριν προηγηθεί με ένα απίθανο τελείωμα του Γκαρσία στην κλειστή γωνία του Κοτάρσκι. Εν συνεχεία ο ΠΑΟΚ έχασε την υπομονή του, οι αλλαγές δεν βοήθησαν, αλλά σε κόρνερ είχε δεύτερο γεμάτο δοκάρι για να φέρει το ντέρμπι στα ίσια.

Όσον αφορά το Europa League, στην πρεμιέρα της Κωνσταντινούπολης έκανε ανταγωνιστική εμφάνιση απέναντι στη Γαλατασαράι, αλλά η ήττα (3-1) εντέλει απέδωσε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη, με τους Τούρκους να υπερέχουν ποιοτικά. Και στο “Αλί Σαμί Γιεν” μοιραίος ο Κωνσταντέλιας με το χαμένο τετ α τετ στο κλείσιμο του ημιχρόνου, παρότι ισοφάρισε στο δεύτερο.

Πιέστηκε η περιοχή των Θεσσαλονικέων από τον Όσιμεν και την παρέα του, κομβικό το 2-1 από ασίστ του Νιγηριανού στράικερ, σε μία χρονική στιγμή που οι Τούρκοι έδειχναν να μένουν από δυνάμεις και να δημιουργούνται αποστάσεις μεταξύ των γραμμών.

“Δεν έχει σημασία ότι παίζουμε με την Στεάουα. Δουλεύουμε με τον ίδιο τρόπο όπως κάνουμε σε κάθε παιχνίδι.” δήλωσε ο Λουτσέσκου.

Ο Ρουμάνος τεχνικός δεν υπολογίζει για 2ο σερί ματς στον Κόλεϊ (στόπερ) που δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις από τον αγώνα στην Τουρκία. Σταθερά εκτός λόγω τραυματισμών και οι Τσιφτσής (κίπερ), Τόμας (φορ), ενώ εκτός ευρωπαϊκής λίστας βρίσκονται οι Παβλένκα (κίπερ), Λόβρεν (στόπερ), Γκόμες (αρ. μπακ), Βιεϊρίνια (μπακ), Μουργκ (μέσος), Σαμάτα (φορ).

ΠΑΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια του, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

* Over 3.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το Europa League.

ΣΤΕΑΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σέπσι. Ο Τανάσε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 15ο λεπτό.

Θριάμβευσε η πρωταθλήτρια Ρουμανίας στην πρεμιέρα του Europa League, εκμεταλλευόμενη το πιο εύκολο ματσάρισμα που θα μπορούσε να της έχει τύχει στη League Phase της διοργάνωσης, απέναντι στην Ρίγας Σκόλα (4-1 εντός).

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους μπήκε με ορμή στην αναμέτρηση της 26ης Σεπτεμβρίου, απείλησε δις στο πρώτο δίλεπτο και πήρε προβάδισμα στο 8ο λεπτό με τον Μπιρλιγκέα (φορ), εκμεταλλευόμενη τα λάθη στη λετονική άμυνα.

Ξόδεψε νέα μεγάλη ευκαιρία πριν το τετ α τετ αντεπίθεσης της Ρίγας Σκόλα, η οποία έφερε το ματς στα ίσια σε φάση διαρκείας από κόρνερ (23’). Η διαφορά ποιότητας όμως ήταν σημαντική, η Στεάουα ανέκτησε γρήγορα προβάδισμα (32’) με κάθετη επίθεση και άγγιξε το τρίτο γκολ πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο αρχηγός Ολάρου (επιτελικός) σκόραρε δις με ποιοτικές εκτελέσεις με διαφορετικό πόδι για να διαμορφωθεί το δίκαιο 4-1 βάσει εικόνας αγώνα.

Εντός των “τειχών” η Στεάουα δεν πείθει, παρότι συμπλήρωσε “καρέ” αγώνων δίχως ήττα (2-2-0) στο πρωτάθλημα, αφού με ρεκόρ 3-4-3 κατατάσσεται 9η και στο -9 από την κορυφή, με παιχνίδι λιγότερο.

“Εργάζομαι στην μεγαλύτερη ομάδα της Ρουμανίας και αύριο θα βρίσκομαι αντίπαλος της παλιάς μου ομάδας. Αν έλεγα ότι δεν είναι μία συναισθηματική στιγμή για μένα, θα έλεγα ψέματα.” δήλωσε ο κόουτς Χαραλάμπους, ο οποίος υπήρξε παίκτης του ΠΑΟΚ για τρία χρόνια.

Από τις απουσίες των Ρουμάνων για το σημερινό παιχνίδι ξεχωρίζει αυτή του βασικού στόπερ Νγκεζάνα που έχασε και το παιχνίδι της προηγούμενης εβδομάδας.