* No Goal & Under 2.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (30/03): Χέγκελμαν – Πανεβέζις 4-2

* Στο 2ο γύρο (18/05): Πανεβέζις – Χέγκελμαν 0-2

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Μπάνγκα. Ο Ραμανάουσκας πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 45+5’.

Δεν κατάφερε να τριτώσει το καλό η περσινή πρωταθλήτρια, πόνεσε η σαββατιάτικη εντός έδρας ήττα με την οποία διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης.

Η Μπάνγκα απείλησε πρώτη στο ματς, απάντησε με μακρινό δοκάρι η Πανεβέζις, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο. Έπεσε η επιθετικότητά της ακολούθως και στο κλείσιμο του ημιχρόνου πλήρωσε λάθος στο αντίπαλο repress για το καθοριστικό γκολ. Αφού ο κίπερ της έσωσε τετ α τετ μετάβασης λίγο νωρίτερα. Πίεσε στο τελευταίο 20λεπτο του ματς η Πανεβέζις, αλλά καθαρή ευκαιρία δεν δημιούργησε

Ενδεχομένως να προφυλαχθούν ποδοσφαιριστές σήμερα από τον κόουτς Βρέβεν, αφού την Τρίτη υποδέχεται την Ελσίνκι για τα προκριματικά του Champions League.

ΠΑΝΕΒΕΖΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 11/12 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΧΕΓΚΕΛΜΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ζαλγκίρις. Ο Ποπέσκου (22’) άνοιξε το σκορ για την Χέγκελμαν και ο Αντάλ (42’) ισοφάρισε για την Ζαλγκίρις. Ο Ούπστας (70’) έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Αρμάλας (73’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Χέγκελμαν, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, την Κυριακή σταμάτησε την εντυπωσιακή πορεία της πρωτοπόρου για μειώσει στο -13 από την κορυφή και κυρίως να εδραιωθεί εντός ευρωπαϊκής τριάδας.

Απειλητική από νωρίς στις μεταβάσεις η Χέγκελμαν, προβλημάτισε τους ποιοτικότερους φιλοξενούμενους και σύμφωνα στην ροή του ματς πήρε προβάδισμα. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε με μακρινό δοκάρι και ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα με εντυπωσιακό τελείωμα απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα.

Φτωχό το πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, η Χέγκελμαν απείλησε και πάλι πρώτη σε μετάβαση και σημάδεψε το δοκάρι με μακρινό σουτ πριν ανακτήσει το προβάδισμα με βολίδα από τα 18 μέτρα. Σε κόρνερ πέτυχε το 3ο γκολ και δεν κινδύνευσε ουσιαστικά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο από την πρωτοπόρο.