5η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας του Παναθηναϊκού.

*Με νέο τεχνικό τον Χουάν Φεράντο ο Πανσερραϊκός, που αντικατέστησε τον Μιχάλη Γρηγορίου.

*Ο Παναθηναϊκός επικράτησε και στα τρία εντός έδρας παιχνίδια του με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό, στο πρωτάθλημα.

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τον ΠΑΟΚ, για το πρωτάθλημα.

Αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων για τον Παναθηναϊκό σε όλες τις διοργανώσεις, έχοντας κατά σειρά από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΟΚ, με τον οποίο έμειναν στο μηδέν.

Ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα την αναμέτρηση και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου πέρασε ορισμένες δύσκολες στιγμές, χωρίς ωστόσο αυτό να αποβεί μοιραίο. Σταδιακά ισορρόπησε πάντως την κατάσταση και είχε μια καλή στιγμή λίγο πριν την ανάπαυλα. Αρκετά πιο ισάξιο το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τους “πράσινους” να δημιουργούν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική του ισοπαλία, μετά και το εκτός 2-2 με την Καλλιθέα, οπότε και είναι στους πέντε βαθμούς μετά και τις τέσσερις πρώτες στροφές του φετινού πρωταθλήματος. Ακολουθούν τα δυο ντέρμπι με ΑΕΚ (29/09 εκτός) και Ολυμπιακό (06/10 εντός), ενώ ενδιάμεσα έχει και ευρωπαϊκό ματς με τη Μπάνια Λούκα, στη Βοσνία.

“Στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ δείξαμε και πειθαρχία και οργάνωση στην άμυνα και προϊόντος του αγώνα ήμασταν καλύτεροι με τη μπάλα στα πόδια. Στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι, ναι μεν ήμασταν καλοί, αλλά θα πρέπει να γίνουμε καλύτεροι. Και γι’ αυτό δουλεύουμε. Δεν είμαι από τους ανθρώπους οι οποίοι ζητούν υπομονή. Αντιθέτως από πού κοιτάω να κάνω, είναι να δουλεύω”, δήλωσε ο Ουρουγουανός τεχνικός.

Στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι είναι κανονικά ο μπακ Μπάλντοκ. Αντιθέτως, αποκλείστηκαν από αυτή μεταξύ άλλων οι Μάγκνουσον, Πάλμερ-Μπράουν, Μαξ και Σπόραρ.

Παναθηναϊκός Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τον Λεβαδειακό, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Σαλαζάρ (27′) και Τσοκάι (αυτ. 44′), για να δεχθεί στην πορεία την ισοφάριση (55′, 75′). Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 79ο λεπτό.

Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη ο Πανσερραϊκός, μετά και τις τέσσερις πρώτες στροφές στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό, με τον οποίο μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μετά και το τελικό 2-2.

Εξαιρετική η παρουσία που είχε μέχρι και την ανάπαυλα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0, καθώς πήρε τα ηνία στα μέσα του ημιχρόνου και στις καθυστερήσεις ζευγάρωσε τα τέρματα με αυτογκόλ. Με την επιστροφή για το δεύτερο ημίχρονο είχε αλλαγή σκηνικού, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι και αφού μείωσαν από νωρίς, στην πορεία έφεραν το ματς στα ίσα, ενώ είχαν ευκαιρίες και για ολική ανατροπή.

Πρώτος βαθμός μετά τις τρεις ήττες που προηγήθηκαν από ΠΑΟΚ (3-2 εκτός), Άρη (0-1 εντός) και Παναιτωλικό (3-0 εκτός). Αποτέλεσμα που δεν ήταν αρκετό για να διατηρήσει τον Μιχάλη Γρηγορίου στην τεχνική ηγεσία, καθώς μετά από δυο μήνες εκεί αποτέλεσε παρελθόν. Αντικαταστάτης του ο Ισπανός Χουάν Φεράντο, που είχε αποχωρήσει από την ΑΕΚ Λάρνακας. Επιστρέφει στην Ελλάδα, μετά από μια τετραετία και το πέρασμα του από το Βόλο.

Μέσα στη βδομάδα που πέρασε, ανακοίνωσε και την απόκτηση του 27χρονο αμυντικού μέσου Ζερεμί Ζελέν, που την τελευταία διετία αγωνιζόταν στην Αμιάν. Δεν βρίσκεται όμως στην αποστολή, όπως και ο επίσης νεοφερμένος Ουαγκέ. Απών και ο τραυματίας Καπτούμ.