*Δεύτερος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της ΑΕΚ Λάρνακας (01/08).

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τρίτο γύρο, θα τεθεί αντιμέτωπη με το νικητή του ζευγαριού Ραντνίτσκι – Μόρναρ.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

➡️ Τα Προγνωστικά Κόνφερενς Λιγκ σήμερα.

ΠΑΚΣΙ (Ουγγαρία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Κορβινούλ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε με τον Κόνιβες στο 78ο λεπτό, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 89′ με τον Μπόντε.

Μέσω του Κόνφερενς Λιγκ θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι η Πάκσι. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Γκιόργκι Μπογκνάρ φιλοξενήθηκε από την Κορβινούλ, στη ρεβάνς της ταπεινωτικής ήττας με 0-4 στο πρώτο παιχνίδι, της οποίας και επικράτησε αυτή τη φορά με 0-2.

Δεν είχε κάτι να χάσει μετά και τη βαριά ήττα που υπέστη στην έδρα της και έπαιξε φουλ επίθεση από νωρίς. Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν αρκετά ανοιχτό με ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως η ίδια αποδείχθηκε πιο εύστοχη και σημείωσε δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Θυμίζουμε ότι αυτή είναι μόλις η δεύτερη παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με την πρεμιέρα της να είναι τη σεζόν 2011-12. Τότε ξεκίνησε από τον πρώτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ, όπου και απέκλεισε κατά σειρά τις Σάντα Κολόμα και Τρομσό, για να μείνει εκτός στον τρίτο γύρο από τη Χαρτς.

“Τα παιχνίδια με την Κορβινούλ ήταν ένα καλό μάθημα. Θα πρέπει να θυμόμαστε ότι παίζουμε δυο παιχνίδια. Ξέρουμε ότι είναι εξαιρετική ομάδα η ΑΕΚ. Τερμάτισε δεύτερη στο πρωτάθλημα και την είδαμε να παίζει καλό ποδόσφαιρο. Είναι σοβαρή ομάδα”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Μπόγκναρ.

Πάκσι Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Κύπρος)

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 0-0 με τον ΑΠΟΕΛ, σε φιλικό προετοιμασίας.

Παρούσα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για τρίτη διαδοχική σεζόν και 11η συνολικά στην ιστορία της, είναι η ΑΕΚ Λάρνακας. Ξεκίνησε και την περασμένη χρονιά από τον δεύτερο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ, όπου και απέκλεισε με συνολικό σκορ 4-3 την Τορπέντο Ζορντίνο, όμως στην επόμενη φάση έμεινε εκτός από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Αν και τερμάτισε στην κορυφή του τελευταίου πρωταθλήματος στην Κύπρο, μαζί με τον ΑΠΟΕΛ, υστερούσε στα μεταξύ τους οπότε και έχασε τόσο τον τίτλο, όσο και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το αποψινό παιχνίδι με την Πάκσι θα είναι και το πρώτο της επίσημο για φέτος, στο οποίο θα κάνει ντεμπούτο ο τεχνικός Χουάν Φεράντο.

Προχώρησε σε επτά προσθήκες στη μέχρι τώρα μεταγραφική περίοδο, μεταξύ αυτών οι Καμπρέρα (επιθετικός από Νιούελς), Εκπολό (αμυντικός από Απόλλων Λεμεσού) και Μάριος Δημητρίου (δεξί μπακ από Πάφο). Την ίδια ώρα δέκα παίκτες αποχώρησαν ως ελεύθεροι.

“Πρόκειται για σημαντικό και δύσκολο παιχνίδι για την ομάδα μας. Θέλουμε να επικεντρωθούμε στον στόχο μας και να πάρουμε τη νίκη. Ξέρουμε ότι η αντίπαλος είναι πιο έτοιμη από εμάς, γιατί έχει δύο επίσημα ματς στα πόδια της. Ωστόσο, ο στόχος μας είναι να παίξουμε το παιχνίδι μας και να πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε”, δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.