* 18η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (28/04): Τρανς Νάρβα – Πάιντε 1-1

ΠΑΪΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Κουρεσάρε. Ο Γιεπιχίν (16’) άνοιξε το σκορ και ο Κρίσταλ με πέναλτι (90’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με δεύτερο σερί διπλό αποχαιρέτησε τον Ιούνιο η Πάιντε και σε συνδυασμό με την γκέλα της Φλόρα μείωσε την απόσταση (-5) από την ευρωπαϊκή τριάδα.

Εντυπωσιακή δημιουργικά στην έδρα της Κουρεσάρε, το τελικό σκορ αδικεί την κυριαρχία της στο χορτάρι, με 61% κατοχή και 4.20 xGoals!

Φουριόζα η Πάιντε από το ξεκίνημα του αγώνα, από τα πρώτα δευτερόλεπτα άρχισε να απειλεί παίζοντας άμεσα. Δημιούργησε καθαρές ευκαιρίες (3) πριν ανοίξει το σκορ και θα μπορούσε να έχει τελειώσει το ματς από το 20λεπτο.

Δεν πλήρωσε την αστοχία της στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες στιγμές, αλλά η Πάιντε παρέμεινε τρομερά επικίνδυνη στις μεταβάσεις και με αυτό τον τρόπο κέρδισε το πέναλτι για το 0-2.

ΠΑΪΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΤΡΑΝΣ ΝΑΡΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Λεβάντια. Οι Αϊνσάλου (19’) και Πέδρο με πέναλτι (39’) έκαναν το 0-2 της Λεβάντια και ο Ούστα (56’) μείωσε για τους γηπεδούχους.

Με back to back εντός έδρας ήττες έκλεισε τον Ιούνιο η Τρανς Νάρβα, χάθηκε το μομέντουμ από το “καρέ” νικών που είχε προηγηθεί και η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη διατηρήθηκε στον πόντο.

Η πρωτοπόρος κι ασταμάτητη Λεβάντια μπήκε δυνατά στο παιχνίδι της 29ης Ιουνίου, απείλησε στο πρώτο τέταρτο, αλλά για να προηγηθεί χρειάστηκε ρέντα σε σουτ εκτός περιοχής που κόντραρε.

Σε αντεπίθεση κέρδισε αυστηρό πέναλτι για το 0-2 και μέχρι την ανάπαυλα η Τρανς Νάρβα δεν κατάφερε να απειλήσει. Με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της φιλοξενούμενης άμυνας όμως μείωσε στο δεύτερο μέρος κι έδωσε σασπένς στην αναμέτρηση. Γλίτωσε το τρίτο γκολ σε δυνατές στιγμές της Λεβάντια και στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων είχε δοκάρι σε απευθείας φάουλ!