* Φάση των ομίλων του Copa America 2024 – 2η αγωνιστική. Προκρίνονται οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ.

* O αγώνας διεξάγεται στη Νέα Υόρκη.

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Δίχως ισοπαλία τα 8 τελευταία μεταξύ τους (6-0-2).

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη (3-1) επί του Παναμά. Ο Αραούχο (16’) άνοιξε το σκορ για την Ουρουγουάη, οι Νούνιες (85’) και Βίνια (90+1’) έκαναν το 3-0 και ο Μουρίγιο (90+4’) μείωσε για τον Παναμά.

Επιβεβαίωσε το καλό αγωνιστικό της μομέντουμ η “σελέστε”, επιβεβαίωσε και τον ρόλο του μεγάλου φαβορί στην κυριακάτικη πρεμιέρα για να κάνει το πρώτο βήμα για τα προημιτελικά.

Η επικράτηση επί του Παναμά ήταν η 4η διαδοχική σε επίσημο παιχνίδι, όλες ήρθαν με 2+ γκολ ενεργητικό.

Σε 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο εκλέκτορας Μπιέλσα, με τον Βαλβέρδε να παίζει στο “8” φορώντας το περιβραχιόνιο και τον Ντε Αρασκαέτα πίσω από το Νούνιες.

➡️ Τα Προγνωστικά Κόπα Αμέρικα της ημέρας

Ο Μαξιμιλιάνο Αραούχο (Τολούκα) άνοιξε το δρόμο της νίκης με ένα απίθανο τελείωμα από τη γωνία της περιοχής, σε ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο ήλεγξαν οι Ουρουγουανοί.

Στο δεύτερο μέρος απειλήθηκαν σε δύο στατικά του Παναμά, αλλά σε μετάβαση ο Νούνιες “κλείδωσε” το τρίποντο με αριστερό τελείωμα, στη δεύτερη δική του καλή ευκαιρία. Με κεφαλιά σε στατική φάση έγινε το 3-0 και στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Παναμέζοι πέτυχαν το γκολ της τιμής.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Αραούχο (στόπερ) πιθανότατα θα ξεκουραστεί, ενώ ο Ντε λα Κρους (μέσος) που άρεσε στην πρεμιέρα ως αλλαγή διεκδικεί σοβαρά θέση βασικού.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της σε Copa America

ΒΟΛΙΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα (0-2) από τις ΗΠΑ. Ο Πούλισικ (3’) άνοιξε το σκορ για τους Αμερικανούς και ο Μπαλογκάν (44’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αναμενόμενη η ήττα της πρεμιέρας για τους ανίσχυρους Βολιβιανούς που δεν ταξίδεψαν με ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης στο Copa America. Κολακευτικό το τελικό σκορ για την εικόνα που είχαν την Κυριακή στο Τέξας απέναντι στους οικοδεσπότες της διοργάνωσης (2.51 – 0.18 xGoals).

Πολύ νωρίς βρέθηκαν πίσω στο σκορ και καταστράφηκε το τακτικό πλάνο αναμονής. Αδράνησε η άμυνα σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ για να γίνει το 1-0 από ποιοτικό τελείωμα του αντίπαλου αρχηγού.

Δεν ανοίχτηκαν και δεν κινδύνευσαν μέχρι την μετάβαση του 44ου λεπτού, όταν και έγινε το 2-0 και στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξε αντίδραση. Παρέμεινε σε ρόλο κομπάρσου η ομάδα του Ζάγκο, ουδέποτε δημιούργησε σημαντική ευκαιρία, ενώ οι Αμερικάνοι ξόδεψαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Κορυφαίος της Βολιβίας ο κίπερ Βισκάρα με 6 επεμβάσεις.

Ο εκλέκτορας άλλαξε το σύστημα στο δεύτερο ημίχρονο, η 4αδα στην άμυνα προκάλεσε μεγάλα προβλήματα και δεν αναμένεται να παρεκκλίνει απόψε.