2η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων. Τέσσερα γκρουπ των τεσσάρων ομάδων, οι δύο πρώτες προκρίνονται στην επόμενη φάση.

*Τον περασμένο Μάρτιο, οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν σε φιλικό παιχνίδι, με την Ουκρανία να επικρατεί με 0-1.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-1 από το Ιράκ. Παρότι προηγήθηκε στο 51ο λεπτό με τον Ρουμπτσίνσκι, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 57′, 76′).

Απογοήτευση επικρατεί στις τάξεις της Ουκρανίας, μετά και το αρνητικό ξεκίνημα που έκανε στη διοργάνωση. Το απόγευμα της Τετάρτης, η ομάδα του Ρουσλάν Ροτάν αντιμετώπισε το Ιράκ, κόντρα στο οποίο κατάφερε να ηττηθεί με 2-1, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον επιθετικό μονόλογο που είχε στο πρώτο ημίχρονο, όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια πήρε τα ηνία.

Στην πορεία είδε την αντίπαλο να ισορροπεί όμως την κατάσταση και να κάνει την ανατροπή, εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ευελπιστεί σε ένα καλύτερο αποτέλεσμα αυτή τη φορά, στην παρθενική της παρουσίας στους Αγώνες.

Ουκρανία Αποστολή

Τερματοφύλακες: Γερμάκοφ (Ολεξάντρια), Φεσιούν (Σαχτάρ Ντόνετσκ)

Αμυντικοί: Κρούπσκι (Βόρσκλα Πολτάβα), Μάρτινιουκ (Ολεξάντρια), Ταλοβιέροφ (ΛΑΣΚ), Σιχ (Ρουκχ Λβιβ), Σάλιουκ (Τσερνομόρετς), Μπατάχοφ (Ζόρια Λουάνσκ)

Μέσοι: Ρουμπτσίνσκι (Ντνίπρο), Οτσερέτκο (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Μικαϊλένκο (Ντιναμό Κιέβου), Μπραχάρου (Ντιναμό Κιέβου), Κχλαν (Λέχια Γκντανσκ), Βελέτεν (Κόλος Κοβαλίβκα), Φέντορ (Ρουκχ Λβιβ), Κρίσκιβ (Σαχτάρ Ντόνετσκ)

Επιθετικοί: Κράσνοπιρ (Ρουκχ Λβιβ), Σικάν (Σαχτάρ Ντόνετσκ)

Ουκρανία Στατιστικά

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

*Σκοράρει στα έξι τελευταία παιχνίδια.

ΜΑΡΟΚΟ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-2 επί της Αργεντινής. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ραχίμι (45’+2, πεν. 51′), για να δεχθεί τη μείωση στο 68ο λεπτό.

Καλύτερο ξεκίνημα δε θα μπορούσε να πραγματοποιήσει το Μαρόκο. Στην πρεμιέρα της, η ομάδα του Ταρίκ Σεκτιούι αντιμετώπισε την Αργεντινή, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 1-2. Πήρε σαφές προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και αφού δέχθηκε τη μείωση λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις.

Κάπου εκεί το ματς χάλασε, οπαδοί του Μαρόκου μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με απειλητικές διαθέσεις με τους παίκτες της Αργεντινής να “τρέχουν” στη φυσούνα. Μετά από δυο ώρες και γνωρίζοντας ότι το ματς έληξε, ο διαιτητής τους κάλεσε ξανά στον αγωνιστικό χώρο τους παίκτες για τα εναπομείναντα λεπτά, ακυρώνοντας παράλληλα μέσω VAR το τέρμα της ισοφάρισης των Αργεντίνων, ως οφσάιντ. Γεγονός που χάρισε στο Μαρόκο τη νίκη.

“Ξεκινήσαμε με μια σημαντική νίκη. Αποδοκιμάζω τη στάση ορισμένων οπαδών κατά τη διάρκεια του αγώνα, που αμαύρωσαν την παρουσία των πιστών οπαδών μας. Μια τέτοια συμπεριφορά δεν έχει θέση στο ποδόσφαιρο”, δήλωσε ο μπακ Χακίμι.