8η αγωνιστική

*Ανακοινώθηκε sold out.

*Αήττητη η Ρεμς σε έξι παιχνίδια με αντίπαλο την Οσέρ, στα οποία και είχε πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Δεν κέρδισε στο πιο πρόσφατο εξ αυτών (05/02/2023), το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

*Over 2.5 τα 4/6 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας σήμερα 20/10!

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Σεντ Ετιέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (15′, 54′) και παρότι μείωσε με τον Μπαΐρ στο 74′, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 86ο λεπτό.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Οσέρ, μετά και την εντυπωσιακή νίκη που πήρε με 3-0 επί της Μπρεστ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ φιλοξενήθηκε από τη Σεντ Ετιέν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με μοναδικό θετικό το γεγονός ότι είχε την κατοχή. Βρέθηκε όμως από νωρίς πίσω στο σκορ και αφού δεν κατάφερε να γίνει απειλητική μέχρι την ανάπαυλα, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Δεν τα παράταση όμως και κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι, πίεσε στην πορεία για το κάτι παραπάνω, το οποίο δεν ήρθε ποτέ. Αντ’ αυτού, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο φινάλε.

Αυτή ήταν και η πέμπτη της ήττα, μετά και τις επτά πρώτες στροφές, στις οποίες είχε παράλληλα και δυο νίκες, οπότε και διατηρείται στους έξι βαθμούς. Καλείται λοιπόν να δείξει άμεση ανασύνταξη και να φτιάξει ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια.

Προέκυψε πρόβλημα με τον μπακ Τζολί, ο οποίος τέθηκε εκτός μάχης για τη σημερινή αναμέτρηση με τη Ρεμς, ενώ δεν υπολογίζεται ούτε ο μέσος Οβουσού, που συμπλήρωσε κάρτες.

Στατιστικά

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μουνετσί (6′) και Νακαμούρα (25′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 37ο λεπτό, βρήκε και τρίτο τέρμα στο 57′ με τον Ντιακιτέ. Δέχθηκε εκ νέου τη μείωση στο 90’+1, αλλά δυο λεπτά μετά σκόραρε ξανά, με το πέναλτι του Τεουμά.

Αήττητο σερί έξι αγώνων πρωταθλήματος για τη Ρεμς, έχοντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ υποδέχθηκε τη Μονπελιέ, της οποίας και επικράτησε με 4-2.

Καλύτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο και φρόντισε να το δείξει από νωρίς και με τον καλύτερο τρόπο, παίρνοντας σαφές προβάδισμα μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου. Αν και έδωσε αρκετά δικαιώματα στην πορεία και είδε την αντίπαλο να μειώνει δις, η αλήθεια είναι ότι δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να κρατήσει το τρίποντο μέχρι το φινάλε.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εκτός 1-3 που πανηγύρισε κόντρα στην Ανζέ, οπότε και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις μέχρι τώρα, ούσα στους 14 βαθμούς. Επιπλέον, έμεινε αλώβητη και στις τρεις φετινές εξόδους της (2-1-0), παρότι δέχθηκε γκολ σε όλες.

Ευχάριστα για τον κόουτς Έλσνερ, καθώς για πρώτη φορά φέτος θα μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του αμυντικού μέσου Γκάμπριελ Μοσκάρντο, ο οποίος ήταν τραυματίας εδώ και καιρό. Έχοντας αναρρώσει πλήρως πλέον, είναι στην αποστολή και αναμένεται να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Σταθερά εκτός μάχης οι τραυματίες Αμπντούλ Κονέ, Καντρά και Νταράμι, ενώ θα απουσιάσουν και οι Φοφανά και Ντιακιτέ, οι οποίοι συμπλήρωσαν κάρτες κόντρα στη Μονπελιέ.