7η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τις 19:00, ωστόσο μεταφέρθηκε μια ώρα νωρίτερα για τηλεοπτικούς λόγους.

*Με νέο τεχνικό τον Νταμίρ Κάναντι η Ένωση Παραλιμνίου, με τον Αυστριακό να αντικαθιστά τον Όρι Γκούτμαν.

*Αήττητη η Ομόνοια στα 23 πιο πρόσφατα παιχνίδια κόντρα στη σημερινή της αντίπαλο, έχοντας 18 νίκες και πέντε ισοπαλίες. Τελευταία νίκη της Ένωσης Παραλιμνίου ήταν το Δεκέμβριο του 2007 με 0-1, για το πρωτάθλημα.

*No Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τον Άρη Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 25ο λεπτό, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 54′. Είδε την αντίπαλο να χάνει πέναλτι στο 41′ και να μένει με δέκα παίκτες στο 88′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Ομόνοια, μετά και τη νίκη που πήρε με 3-1 επί της ΑΕ Λεμεσού. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας φιλοξενήθηκε από τον Άρη Λεμεσού, στην έδρα του οποίου έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Προβλημάτισε για ακόμη μια φορά με την εμφάνιση της, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, καθώς παρότι δημιούργησε φάσεις δεν ήταν ικανή να τις αξιοποιήσει σωστά για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και μπορεί ο Φαμπιάνο να την κράτησε ζωντανή στο φινάλε αυτού, αποκρούοντας πέναλτι, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με την επιστροφή από τα αποδυτήρια.

Δεύτερη φετινή ήττα, μετά και από εκείνη που προηγήθηκε από την Ανόρθωση (1-0 εκτός), οπότε και διατηρείται στους δώδεκα βαθμούς. Την ερχόμενη Πέμπτη (24/10), θα παίξει στην έδρα της Χαρτς για τη δεύτερη αγωνιστική της league phase στο φετινό Κόνφερενς Λιγκ.

Εξέτισε την τιμωρία του ο φορ Στεπίνσκι και υπολογίζεται κανονικά, δίνοντας λύσεις στην επίθεση, τη στιγμή που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό ο Κακουλλής και τέθηκε εκτός.

Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ανδρέου στο 29ο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (75′, 88′), ενώ τελείωσε το παιχνίδι με οκτώ παίκτες.

Από την τέταρτη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο τρέχον πρωτάθλημα η Ένωση Παραλιμνίου. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε την Πάφο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Άντεξε στην πίεση που δέχθηκε στο ξεκίνημα και στα μέσα του ημιχρόνου ευτύχησε να πάρει και τα ηνία, κόντρα στη ροή. Στην πορεία προσπάθησε να υπερασπιστεί το προβάδισμα της αυτό και παρότι έδειχνε να αντέχει, εν τέλει της στοίχισε το αριθμητικό της μειονέκτημα, για να δεχθεί την ανατροπή. Αξίζει να αναφερθεί ότι τελείωσε με οκτώ παίκτες το παιχνίδι.

Είχαν προηγηθεί αυτές κόντρα σε ΑΠΟΕΛ (0-4 εντός), Ομόνοια Αραδίππου (0-2 εντός) και Απόλλων Λεμεσού (3-1 εκτός), οπότε και παραμένει στους τρεις βαθμούς μέχρι τώρα. Γεγονός που έφερε την απομάκρυνση του Όρι Γκούτμαν από την τεχνική ηγεσία. Δεν άργησε να βρεθεί ο αντικαταστάτης του, με τη διοίκηση να έρχεται σε συμφωνία με τον Νταμίρ Κάναντι, που είχε αποχωρήσει από τη Βελέζ Μόσταρ.

Οι Μεντί, Σαμ και Γιαντσούκοβιτς τιμωρήθηκαν με πρόστιμο για τις αποβολές τους στο παιχνίδι με την Πάφο. Ο τελευταίος υπολογίζεται κανονικά σήμερα, καθώς δηλώθηκε να εκτίσει κόντρα στον Εθνικό, όπως και ο Χριστοφή.