5η αγωνιστική

*Η Ομόνοια επικράτησε και στα εννέα τελευταία εντός της για το πρωτάθλημα με αντίπαλο την ΑΕ Λεμεσού. Τον Απρίλιο του 2018 η τελευταία της ήττα, με 1-2.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ανόρθωση, για το πρωτάθλημα. Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 33′, όταν και αποβλήθηκε ο Στεπίνσκι, για να δεχθεί το μοναδικό τέρμα στο φινάλε του ημιχρόνου.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί του πρωταθλήματος η Ομόνοια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας φιλοξενήθηκε από την Ανόρθωση, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Παρότι μπήκε πιο δυναμικά και είχε κάποιες καλές στιγμές στο ξεκίνημα, έμεινε με δέκα παίκτες λίγο μετά το μισάωρο και αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα της. Δέχθηκε πίεση έκτοτε και στο φινάλε του ημιχρόνου είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δυσκολεύτηκε να “σπάσει” την άμυνα της “Κυρίας”.

Πρώτη φετινή απώλεια, μετά και τις τρεις νίκες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια με Εθνικό Άχνας (3-0 εντός), Νέα Σαλαμίνα (2-3 εκτός) και ΑΕΚ Λάρνακας (1-0 εντός). Καλείται τώρα να βγάλει αντίδραση, κάτι που γνωρίζουν άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδος, έτσι ώστε να φτιάξει και πάλι ψυχολογία, καθώς ακολουθεί το ματς με τη Βίκινγκουρ (03/10), για το Κόνφερενς Λιγκ.

Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο φορ Στεπίνσκι, για την αποβολή του κόντρα στην Ανόρθωση.

Ομόνοια Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Λεσοβόι στο 16ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (81′, 87′, 90’+5).

Αντίστοιχα και η ΑΕ Λεμεσού δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο πολύ δυναμικό ξεκίνημα της στη σεζόν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρις Κόλμαν υποδέχθηκε την Πάφο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3.

Μπορεί να μην ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντιπάλου και πήρε προβάδισμα από νωρίς. Πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές στην πορεία, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι έδειχνε να αντέχει, εν τέλει φάνηκε να μένει από δυνάμεις και το “πλήρωσε” με τρία τέρματα από το 80′ και έπειτα.

“Εδώ και τρεις βδομάδες δεν είχαμε καθόλου αγωνιστικές υποχρεώσεις, αυτό μας επηρέασε και φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο. Mείναμε από ενέργεια και δυνάμεις”, δήλωσε ο Ουαλός τεχνικός.

Παραμένει έτσι στους έξι βαθμούς, που πήρε κόντρα σε Ομόνοια 29ης Μαΐου (2-4 εκτός) και Ομόνοια Αραδίππου (1-0 εντός), την ώρα που περιμένει και την απόφαση για το αναβληθέν ντέρμπι με τον Απόλλωνα. Αποχώρησαν με πρόβλημα στο τελευταίο οι Μάμας και Τοκού, με τη συμμετοχή τους να κρίνεται ως αμφίβολη τώρα.