Ολυμπιακοί Αγώνες Γερμανία – Σερβία (10/08): Ο «τελικός» των απογοητευμένων

Σπύρος Κοντός
Ανανεώθηκε:

5059. ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ (12:00, ΕΡΤ 3)

Μικρός τελικός για το Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ. Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Παρίσι (Γαλλία).

👉 Δείτε τα σημερινά Προγνωστικά Μπάσκετ

Αν και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (28-18) στο 11’, η Γερμανία κόλλησε επιθετικά στα επόμενα 9 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αφού έβαλε μόλις 5 πόντους, και στο δεύτερο μέρος έχασε από τη Γαλλία με 73-69, την Πέμπτη. Σε μέτρια βραδιά, ο Ντένις Σρούντερ (18π, με 6/18 σουτ, 5ασ, 3λ), που αστόχησε και σε μία κρίσιμη βολή στο φινάλε, περίμενε περισσότερα ο Γκόρντον Χέρμπερτ από τον Φραντς Βάγκνρερ (10, με 4/10 σουτ, 8ρ, 3ασ, 2κλ), ενώ έλλειψε και ο τρίτος επιθετικός πόλος, για μία ομάδα που υπέπεσε σε 15 λάθη και είχε 10/34 τρίποντα (29%). Πλέον, θα ψάξει τη νίκη προκειμένου να κατακτήσει το πρώτο της Ολυμπιακό μετάλλιο και το τρίτο σε ισάριθμα καλοκαίρια.

Δες όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εθνική Γερμανίας μπάσκετ.

Γερμανία – Σερβία στην Stoiximan

Η Σερβία ήταν εξαιρετική για τρία δεκάλεπτα, στο τέταρτο, όμως, παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Η. Π. Α. και ηττήθηκε με 95-91, την ίδια ημέρα, έχουσα πολλά παράπονα από τις αποφάσεις των διαιτητών. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς άνοιξαν την απόσταση ακόμα και στους 17 πόντους (42-25) στο 14’, αλλά στην τελική ευθεία η κόπωση, η αστοχία και η ποιότητα των Αμερικανών έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Πρώτος σκόρερ τους ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (20π, με 8/18 σουτ, 4ρ, 3ασ) και τον ακολούθησαν οι Νίκολα Γιόκιτς (17π, με 7/17 σουτ, 5ρ, 11ασ) και Αλέξα Αβράμοβιτς (15π, όλοι στο πρώτο ημίχρονο, 4ρ, 3ασ). Αρκετά άστοχος ο Βασίλιε Μίτσιτς (8π, με 3/10 σουτ).

Δες όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εθνική Σερβίας μπάσκετ.

Αμφότερες θα προσπαθήσουν να… καμουφλάρουν την απογοήτευσή τους από τον αποκλεισμό τους στα ημιτελικά, με τους Σέρβους να έχουν το δυσκολότερο έργο, διότι είχαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και το παιχνίδι τους ήταν χρονικά αργότερα. Μικρό ποντάρισμα στη νίκη των Γερμανών και το Over 170,5 πόντοι, στο 4,05, στη Stoiximan.