Ολυμπιακοί Αγώνες Γαλλία – Γερμανία (08/08): Όπως και στους ομίλους

Σπύρος Κοντός
Ανανεώθηκε:

5009. ΓΑΛΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ (18:30, ΕΡΤ 3)

Νοκ άουτ ημιτελικός για το Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ. Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Παρίσι (Γαλλία).

👉 Δείτε τα σημερινά Προγνωστικά Μπάσκετ

Την καλύτερη εμφάνισή της κρατούσε για τα νοκ άουτ η Γαλλία, η οποία υπέταξε τον Καναδά με 82-73, την Τρίτη. Οι «μπλε» με την άμυνά τους όρισαν τον ρυθμό του αγώνα, στον οποίον ξεκίνησαν εντυπωσιακά (19-6 στο 9’) και ανέβασαν τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους (48-29 στο 21’). Στο τέταρτο δεκάλεπτο είδαν την απόσταση να μειώνεται, αλλά 5 σερί πόντοι του Εβάν Φουρνιέ (15π, 3ασ), με αποκορύφωμα ένα τρίποντο σχεδόν από το κέντρο, σφράγισαν την επικράτησή τους. Πρωταγωνιστές οι Γκερσόν Γιαμπουσέλ (22π, με 6/9 σουτ, 5ρ) και Αϊζάια Κορντινιέ (20π, με 6/10 σουτ, 3κλ), πολύτιμη η συνεισφορά του Ματίας Λεσόρ (13π, 5ρ) και του Βικτόρ Ουεμπανιαμά (7π, 12ρ, 5ασ, 3κλ). Λιγότερα από 4 λεπτά αγωνίστηκε ο σέντερ Ρούντι Γκομπέρ, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και δεν είναι στο 100%.

Δες όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εθνική Γαλλίας μπάσκετ.

Γαλλία – Γερμανία στην Stoiximan

Για ένα δεκάλεπτο τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Ελλάδα η Γερμανία, αλλά από το δεύτερο κι έπειτα έσφιξε την άμυνά της και επιθετικά βρήκε λύσεις με συνέπεια να πανηγυρίσει την πρόκριση για την τετράδα με το 76-63, την ίδια ημέρα. Για το συγκρότημα του Γκόρντον Χέρμπερτ, που άρχισε το ματς νωχελικά, προϊόντος, όμως, του χρόνου έβρισκε ρυθμό, εξαιρετικός ήταν ο Άιζακ Μπόνγκα (9π, με 3/6 τρίποντα, 6ρ), με τους Φραντς Βάγκνερ (18π, με 7/11 δίποντα, 2κλ), Ντένις Σρούντερ (13π, με 5/12 σουτ, 8ασ), Γιοχάνες Τίμαν (10π, 6ρ) και Μό Βάγκνερ (8π, χωρίς να χάσει σουτ, 5ρ, 3ασ) να τον συνεπικουρούν.

Δες όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για την εθνική Γερμανίας μπάσκετ.

Η Γερμανία είναι καλύτερη ομάδα και το έδειξε στο μεταξύ τους στους ομίλους (85-71). Οριακά αποδεκτή η νίκη της κοντά στο 1,60, για να ανεβάσουμε λίγο την απόδοση θα την κρατήσουμε στο -2,5 και θα τη συνδυάσουμε με το Over 149,5 πόντοι, που προσφέρεται στο 2,32, στη Novibet.