salah-liverpool-chelsea

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ συνεχίζει να εντυπωσιάζει και να γράφει ιστορία στην Πρέμιερ Λιγκ.

Μοιράζουμε δώρα* ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ 🎁➡️ BETARADES410
winmasters app

Στον πρόσφατο αγώνα της Λίβερπουλ εναντίον της Τσέλσι στο Άνφιλντ Ρόουντ, ο Αιγύπτιος επιθετικός σημείωσε ακόμα ένα σημαντικό γκολ, ενισχύοντας τη θέση του ως ένας από τους κορυφαίους σκόρερ στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

➡️ Κορυφαία προγνωστικά με ένα κλικ!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Σαλάχ να ανοίγει το σκορ από την άσπρη βούλα στο πρώτο ημίχρονο.

Η Τσέλσι απάντησε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με τον Νίκολας Τζάκσον να ισοφαρίζει, αλλά η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ. Ο Κουρτουά Τζόουνς έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Λίβερπουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με αυτό το γκολ, ο Σαλάχ έφτασε τα 7 τέρματα τη φετινή σεζόν, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική του φόρμα.

Ακόμα πιο σημαντικό, αυτό ήταν το 162ο γκολ του στην Πρέμιερ Λιγκ συνολικά, ένα επίτευγμα που τον φέρνει στους 10 κορυφαίους σκόρερ όλων των εποχών στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Με αυτό το τέρμα, ο Σαλάχ ισοφάρισε το ρεκόρ του Ντεφόε, ο οποίος επίσης έχει 162 γκολ στο ενεργητικό του.

Οι μελλοντικοί στόχοι

Η πορεία του Σαλάχ δεν φαίνεται να σταματά εδώ.

Αν συνεχίσει με αυτόν τον ρυθμό, έχει τη δυνατότητα να ξεπεράσει σημαντικά ονόματα στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ.

Με 15 γκολ ακόμα, ο Αιγύπτιος επιθετικός θα μπορούσε να αφήσει πίσω του θρύλους του αγγλικού ποδοσφαίρου όπως ο Ρόμπι Φόλβερ (163 γκολ), ο Τιερί Ανρί (175 γκολ) και ο Φρανκ Λάμπαρντ (177 γκολ).