* Αήττητη η Σέλμπουρν στα 7 τελευταία μεταξύ τους (3-4-0).

* Στον 1ο γύρο (05/04): Ντρόχεντα – Σέλμπουρν 2-2

* Στο 2ο γύρο (10/05): Σέλμπουρν – Ντρόχεντα 1-1

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-1) από την Ντέρι Σίτι. Ο Ντάμιγκαν (6’) άνοιξε το σκορ για την Ντέρι και ο Φόλεϊ (26’) ισοφάρισε για την Ντρόχεντα. Οι Πάτσινγκ με πέναλτι (30’), Κέλι (57’), Χούμπαν (66’) και Κολ (88’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, ενώ στο 65’ αποβλήθηκε ο Πιερό της Ντρόχεντα.

Δεν βοήθησε η διακοπή του πρωταθλήματος για να συνέλθουν οι “ντρογκς”, αν και η αποστολή στη βόρεια ακτή ήταν εκ προοιμίου πολύ απαιτητική.

Γνώρισαν νέα βαριά ήττα, την 6η με 2+ γκολ παθητικό στα 7 τελευταία παιχνίδια τους για να διατηρηθούν στον πάτο της βαθμολογίας, με την άμεση παραμονή πλέον να μοιάζει mission impossible.

Με εντυπωσιακό βολέ από τα 20 μέτρα προηγήθηκε πολύ νωρίς η ποιοτικότερη Ντέρι, σε κόρνερ απάντησε (1-1) η Ντρόχεντα, δίχως να έχει απειλήσει νωρίτερα. Σε κόρνερ των αντιπάλων παραχώρησε το πέναλτι για το νέο προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης της ακυρώθηκε η δεύτερη ισοφάριση (ξανά σε κόρνερ) για ανύπαρκτο offside και μετά το 3-1 που ήρθε με μπαλιά στο χώρο δεν είχε απάντηση. Ο βασικός της φορ σημάδεψε το δοκάρι σε στατικό πριν αποβληθεί λόγω νεύρων κι εκεί τελείωσε ουσιαστικά το ματς. Τυχερή που δεν ξέφυγε κι άλλο το σκορ στο φινάλε.

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Γκάλγουεϊ. Ο Μάρτιν (11’) άνοιξε το σκορ και ο Κάφρεϊ (36’) διπλασίασε το προβάδισμα της Σέλμπουρν. Στο 75’ η Γκάλγουεϊ έχασε πέναλτι και στις καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες.

Σα να μην πέρασε μια μέρα για τους “σελς”, επέστρεψαν από τη διακοπή του πρωταθλήματος με την ίδια αποτελεσματικότητα, πέτυχαν 3η διαδοχική νίκη με clean sheet και διατηρήθηκαν στην κορυφή της λίγκας.

Το δυναμικό πρέσινγκ της Σέλμπουρν καρποφόρησε νωρίς, από κλέψιμο ψηλά και γρήγροη μετάβαση πήρε γρήγορο προβάδισμα. Απείλησε σε στατικό και στο ημίωρο γλίτωσε σε τεράστια ευκαιρία των φιλοξενούμενων, πριν ουσιαστικά κλειδώσει το ματς σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ.

Ήλεγξε το ματς μέχρι το 74ο λεπτό, όταν ο κίπερ Κερνς παραχώρησε πέναλτι από το πουθενά. Εξιλεώθηκε όμως με εντυπωσιακή απόκρουση και το φινάλε κύλησε ομαλά για την ομάδα του Νταφ.

Επιστρέφει από τιμωρία ο σημαντικός μέσος Κόιλ και ουσιαστικά αδειάζει το απουσιολόγιο για το σημερινό κοντινό ταξίδι.