*2η αγωνιστική του group stage.

*Η Ντόρτμουντ μετρά τρεις νίκες σε τέσσερα ματς κόντρα στη Σέλτικ (3-1-0).

*Η Σέλτικ δεν έχει νίκη κόντρα σε γερμανική ομάδα σε επίπεδο Τσάμπιονς Λιγκ (0-2-6), έχασε τα τελευταία τέσσερα ματς εναντίον τους!

*Αήττητη η Ντόρτμουντ στα τελευταία 11 εντός έδρας ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ (7-4-0), κράτησε το “μηδέν” στα οκτώ.

*Η Σέλτικ έρχεται από πέντε διαδοχικές εκτός έδρας ήττες στο Τσάμπιονς Λιγκ, δεν έχει νίκη στα τελευταία οκτώ εκτός έδρας ματς στη διοργάνωση (0-1-7).

Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ σήμερα 01/10!

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-2 επί της Μπόχουμ. Το 0-1 ο Μπέρο στο 16’, το 0-2 έκανε ο Ντε Βιτ στο 21’. Μείωσε ο Γκιρασί στο 44’, το 2-2 ήρθε απ’ τον Τσαν στο 62’ με πέναλτι. Το 3-2 έκανε ξανά ο Γκιρασί στο 75’, το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε απ’ τον Ενμέτσα στο 81’.

Έβγαλε αντίδραση την Παρασκευή η Μπορούσια στο εντός έδρας ματς με την Μπόχουμ, έστω κι αν τα… χρειάστηκε. Στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε να μένει στο πρόσφατο ματς με τη Στουτγκάρδη, εκεί διασύρθηκε 5-1, στη χειρότερη εμφάνιση της χρονιάς. Έκανε τρομερά λάθη, δέχτηκε δύο γκολ μέχρι το 21’, ήταν σε «άλλο» γήπεδο, κινδύνευσε με 0-3! Μείωσε λίγο πριν το φινάλε και πήρε ψυχολογία, στο δεύτερο μέρος ήταν ιδιαίτερα πιεστική, ανέβασε ταχύτητα και έβγαζε φάσεις με μεγάλη ευκολία. Ισοφάρισε με πέναλτι και γρήγορα έφτασε στην ανατροπή, το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στο 81’. Μαγικό δεύτερο ημίχρονο για τη Ντόρτμουντ.

Άμεση επιστροφή στις επιτυχίες μετά την ήττα απ’ τη Στουτγκάρδη, νωρίτερα επικράτησε εντός έδρας 4-2 της Χαϊντενχάιμ, μετρά ρεκόρ 3-1-1 στις πρώτες πέντε αγωνιστικές, η άλλη απώλεια ήταν το εκτός έδρας 0-0 με τη Βέρντερ Βρέμης. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, έκανε σούπερ πρεμιέρα στις 18 Σεπτεμβρίου, με το εκτός έδρας 3-0 επί της Κλαμπ Μπριζ. Πρωταγωνιστής ο εξτρέμ Γκίτενς, ο οποίος σκόραρε δύο φορές απ’ το 76’ μέχρι το 86’ και ουσιαστικά «υπέγραψε» τη νίκη της ομάδας του.

«Η Σέλτικ είναι καλή ομάδα, έχει καιρό που αγνοεί την ήττα. Είναι μεγάλη πρόκληση για εμάς να καταφέρουμε να κερδίσουμε», είπε ο κόουτς Σαχίν. Κλασικό πρόβλημα ο Ρέινα, δεν προκύπτουν άλλα προβλήματα.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 3/4 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από τέσσερα διαδοχικά Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΣΕΛΤΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 6-0 επί της Σεντ Τζόνστον για το πρωτάθλημα Σκωτίας. Το 0-1 ο Φουρουχάσι στο 35’, το 0-2 έκανε ο Μπερνάρντο στο 43’, το 0-3 έκανε ξανά ο Φουρουχάσι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το 0-4 έκανε ο ΜακΓκρέγκορ στο 54’, το 0-5 ήρθε στο 72’ απ’ τον Μαέντα, το τελικό 0-6 έκανε ο Ίντα στο 83’.

Τα πηγαίνει περίφημα μέχρι στιγμής, το ξεκίνημα της χρονιάς χαρακτηρίζεται ονειρεμένο! Το Σάββατο έκανε ακόμη μια πειστικότατη εμφάνιση στο εκτός έδρας ματς με τη Σεντ Τζόνστον για την Πρέμιερ Λιγκ, έδειξε ξανά ότι μετά τη διακοπή του Σεπτέμβρη γίνεται ολοένα και καλύτερη. Δε χωρά ιδιαίτερη κριτική στο ματς, αυτό κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα που η Σέλτικ προηγήθηκε 3-0! Τυπική διαδικασία το δεύτερο 45λεπτο, έφτασε άνετα στο 0-4 και από εκεί και πέρα έκανε διαχείριση, κατάφερε να βρει άλλα δύο γκολ μέχρι το φινάλε, έτσι ώστε να διαμορφωθεί το τελικό 0-6.

Ήταν η ένατη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σ’ όλες τις διοργανώσεις, έχει επιμέρους σκορ 28-2 σ’ αυτή τη σειρά αγώνων, στο πρωτάθλημα έχει 6/6 με επιμέρους σκορ 20-0! Σε ό,τι αφορά την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, είχε σχετικά εύκολο έργο στο εντός έδρας ματς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, την οποία διέσυρε με σκορ 5-1. Στο 1-0 το ημίχρονο, το ματς κρίθηκε νωρίς στο δεύτερο μέρος, η Σέλτικ έφτασε στο 3-0 μέχρι το 56’ και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν οριστικά.

«Είναι ξεκάθαρο ότι είμαστε ενθουσιασμένοι για το παιχνίδι. Έχουμε ξεκινήσει με ωραίο τρόπο τη χρονιά σ’ όλες τις διοργανώσεις, θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο και εναντίον της Ντόρτμουντ. Πρέπει να παίξουμε ακόμη καλύτερα, έχουμε απέναντι μας μια ομάδα απ’ το κορυφαίο επίπεδο της Ευρώπης. Ξέρουμε ότι θα αντιμετωπίσουμε πίεση, συμβαίνει αυτό σε τέτοια γήπεδα», είπε ο κόουτς Ρότζερς. Εκτός ο βασικός στόπερ Κάρτερ-Βίκερς, προπονήθηκαν χθες οι Γκίτενς και Ρίερσον, ξανά εκτός ο Ρέινα.

ΣΕΛΤΙΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 7/9 φετινά παιχνίδια ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

*Μετρά 9/9 νίκες σ’ όλες τις διοργανώσεις, σκόραρε σ’ όλες τουλάχιστον δύο γκολ!