10η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας σήμερα 25/10!

ΝΤΑΝΚΕΡΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Λαβάλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 (15′, 26′, 34′), για να μειώσει δις με τους Σασό (56′) και Κουασί (αυτ. 68′). Έχασε πέναλτι με τον Κουρτέ στις καθυστερήσεις.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των έξι αγώνων για τη Ντανκέρκ, στο οποίο και είχε πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λουίς Κάστρο φιλοξενήθηκε από τη Λαβάλ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2.

Πραγματοποίησε ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο και “πληρώνοντας” τα αμυντικά κενά της πήγε στα αποδυτήρια με το βαρύ 3-0. Με την επιστροφή όμως από αυτά ήταν αλλαγμένη προς το καλύτερο. Μείωσε αρχικά με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ και τρία λεπτά μετά είχε δοκάρι, ενώ λίγο αργότερα πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με αυτογκόλ. Έχασε τεράστια ευκαιρία για να “κλέψει” το βαθμό στις καθυστερήσεις, με τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει εκτέλεση πέναλτι του Κουρτέ.

Τρίτη φετινή ήττα, μετά και τις δυο που υπέστη από Ανεσί (0-2 εντός) και Παρί (3-2 εκτός), στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Παραμένει έτσι στους 16 βαθμούς και μοιράζεται την τρίτη θέση με τη Γκρενόμπλ. Επικράτησε και στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της.

Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Καέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (11′, 63′), για να ισοφαρίσει στην πορεία με τους Χατσέμ (65′) και Ντουράντ (81′).

Για έκτο διαδοχικό παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκεγκορί Πουαριέ υποδέχθηκε την Καέν, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 2-2.

Αφού έχασε μια καλή στιγμή στο ξεκίνημα, δέκα λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ, χωρίς να έχει αντίδραση μέχρι την ανάπαυλα. Δέχθηκε δεύτερο τέρμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, “πληρώνοντας” τα κενά στην άμυνα, μείωσε όμως γρήγορα με ένα εκπληκτικό τέρμα του Χατσέμ. Γεγονός που αναπτέρωσε το ηθικό της, πίεσε και εν τέλει ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά, έχοντας μια καλή στιγμή για να κάνει και την ολική ανατροπή.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες από Παρί (1-3 εντός) και Ανεσί (1-0 εκτός), με τον οποίο έφτασε τους οκτώ συνολικά, όσους έχει και η Καέν, γεγονός που τη διατηρεί αρκετά χαμηλά στην κατάταξη. Πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε φετινές εξόδους της (1-1-3).