*Πρώτο ματς για τα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Κάραμπαγκ.

*Αήττητη η Ντιναμό Ζάγκρεμπ σε τέσσερα ματς κόντρα σε ομάδες του Αζερμπαϊτζάν (2-2-0).

*Δεν έχει αντιμετωπίσει ομάδα απ’ την Κροατία η Κάραμπαγκ.

➡️ Δείτε τα Προγνωστικά Champions League σήμερα!

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (ΚΡΟΑΤΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Σίμπενικ για το πρωτάθλημα Κροατίας. Ο Ριστόφσκι το 1-0 στο 6’, το 2-0 έκανε ο Σπίκιτς στο 19’, το τελικό 3-0 ήρθε απ’ τον Κουλένοβιτς στο 56’.

Έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά στη νέα χρονιά, μετρά ήδη 3/3 νίκες στο νέο πρωτάθλημα Κροατίας, έστω κι αν οι αντίπαλοι δεν ήταν στο επίπεδο της. Την Παρασκευή επικράτησε άνετα εντός έδρας της Σίμπενικ, σε ματς που κρίθηκε αρκετά νωρίς. Σκόραρε τρομερό γκολ ο Ριστόφσκι μόλις στο έκτο λεπτό, ενώ στο 19’ ήρθε το 2-0 απ’ τον Σπίκιτς. Συνέχισε να είναι δυναμική και πιεστική, βρήκε τρίτο γκολ στο 56’ με τον Κουλένοβιτς και από εκεί και έπειτα το ματς “έσβησε”, το σκορ θα μπορούσε να έχει πάει πιο ψηλά για την Ντιναμό, που έκανε rotation (έβγαλε Χότζα και Σπίκιτς στο ημίχρονο), ενώ δεν έπαιξε καθόλου ο Πιάτσα, έτσι ώστε να είναι απόλυτα έτοιμος για το σημερινό παιχνίδι.

Νωρίτερα επικράτησε των Όσιγιεκ (1-2 με ανατροπή και γκολ στις καθυστερήσεις) και Ίστρα (5-0), αυτά είναι τα μοναδικά επίσημα ματς της Ντιναμό Ζάγκρεμπ σ’ όλες τις διοργανώσεις, κόντρα στην Κάραμπαγκ κάνει ντεμπούτο για φέτος στην Ευρώπη. “Είναι πολύ οργανωμένη ομάδα, πολύ καλή σε τακτικό επίπεδο, έχει ταχύτητα και ποιότητα. Τους αναλύσαμε όσο καλύτερα γινόταν. Πρόσφατα σκόραραν εφτά γκολ εκτός έδρας, κάτι που από μόνο του τα λέει όλα. Έχουν παίκτες με εξαιρετική τεχνική κατάρτιση, πρέπει να πιάσουμε υψηλά στάνταρ απόδοσης”, είπε ο κόουτς Γιακίροβιτς.

Αμφίβολος ο έμπειρος μέσος Αντέμι, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο ματς με τη Σίμπενικ, λογικά δε θα προλάβει.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 3/3 φετινά παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Σκόραρε 10 γκολ σε τρία ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ (ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας πρόκριση με 7-2 στην παράταση για την Κάραμπαγκ κόντρα στη Λουντογκόρετς για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Το 0-1 στο 7’, ισοφάρισε η Λουντογκόρετς στο 13’, το 2-1 ήρθε στο 23’ με πέναλτι. Ισοφάρισε η Κάραμπαγκ στο 45’ με πέναλτι, το 2-3 ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Το 90λεπτο τελείωσε στο 2-3, ωστόσο στην παράταση η Κάραμπαγκ σκόραρε τέσσερα γκολ και επικράτησε 7-2!

Έφτασε με ιδιαίτερα εμφατικό τρόπο στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, πέρασε με το τρομερό 7-2 απ’ την έδρα της Λουντογκόρετς! Είχε χάσει 1-2 στο πρώτο ματς εντός έδρας, όφειλε να κερδίσει, μπήκε δυνατά και βρήκε γκολ νωρίς. Οι Βούλγαροι ανέτρεψαν το σκορ γρήγορα (μέχρι το 23’), αλλά η Κάραμπαγκ έβγαλε χαρακτήρα και έκανε νέα ανατροπή μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους! Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ δεν άλλαξε, παρά τις ευκαιρίες των Αζέρων, που ήταν σαρωτικοί στην παράταση. Σκόραραν τέσσερα γκολ απ’ το 93’ μέχρι το 118’ και έφτασαν στο επικό 2-7!

Έδειξαν για ακόμη μια φορά ότι επιθετικά διαθέτουν πάρα πολλές λύσεις, έχουν σκοράρει 20 γκολ στα τελευταία πέντε ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (4-0-1)! Νωρίτερα απέκλεισαν τη Λίνκολν με 2/2 νίκες και συνολικό σκορ 7-0! “Οι Κροάτες είναι πιο έμπειροι, παίζουν εντός έδρας και έχουν παραστάσεις. Έχουν δύσκολη έδρα, σίγουρα είναι ένα πολύ ισχυρό τεστ για εμάς. Θέλουμε πάρα πολύ να περάσουμε στο League Stage του Τσάμπιονς Λιγκ”, είπε ο κόουτς Κουρμπάνοφ

Στην ευρωπαϊκή λίστα ο νεοαποκτηθείς τερματοφύλακας, Ματέους Κοτσάλσκι, χτύπησαν και τέθηκαν εκτός οι Γιάνκοβιτς (Μέσος) και Βέσοβιτς (Αμυντικός). Έμπειρη στην Ευρώπη η Κάραμπαγκ, έχει παίξει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μια φορά, τη σεζόν 2017-2018 (4η θέση), έχει επίσης εννέα παρουσίες σε ομίλους Γιουρόπα Λιγκ και Κόνφερενς Λιγκ μετά το 2014! Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο για το πρωτάθλημα του Αζερμπαϊτζάν.