16η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 και τα δυο συνολικά επίσημα παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, στα οποία επικράτησε η Ντέγκερφορς.

*Στον πρώτο γύρο: Σκέβντε – Ντέγκερφορς 0-2

ΝΤΕΓΚΕΡΦΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (7′, 11′), είδε την αντίπαλο να χάνει και πέναλτι στο 48′, πριν μειώσει με τον Βουκόγιεβιτς στο 87ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των επτά αγώνων πρωταθλήματος για τη Ντέγκερφορς, στο οποίο και μετρούσε πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γουίλιαμ Λούντιν δοκιμάστηκε στην έδρα της Έστερσουντ, από την οποία έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο, ισορρόπησε την κατάσταση στην πορεία και φού γλίτωσε από τρίτο τέρμα και από το σημείο του πέναλτι, μείωσε απλά προς το φινάλε.

Μετά και από αυτή την απώλεια που είχε, παραμένει μόνη τρίτη στην κατάταξη, στο -8 από την κορυφή και στο -3 από τη δεύτερη Έστερ. Επικράτησε στα 5/7 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Μεσοβδόμαδα, ανακοίνωσε την απόκτηση του ομογενή μέσου Χρήστου Γκράβιους, από την Καλλιθέα.

Ντέγκερφορς Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΚΕΒΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ένγκστρεμ στο έβδομο λεπτό.

Επιτέλους νίκη για τη Σκέβντε, βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε αγώνων πρωταθλήματος, με μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική και στο ντεμπούτο του Σαρμπέλ Άμπραχαμ στον πάγκο, υποδέχθηκε τη Μπράγκε, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μπήκε δυναμικά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους, παρά την όποια πίεση δέχθηκε από την αντίπαλο.

Σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, από την οποία είναι πλέον στο +3. Ηττήθηκε στις 4/6 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία.