2η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

ΝΟΤΙΟ ΣΟΥΔΑΝ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από το Κονγκό, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 12ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με ένα θετικό αποτέλεσμα την πορεία του σε αυτά τα προκριματικά το Νότιο Σουδάν. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Νικολά Ντουπουά φιλοξενήθηκε από το Κονγκό, κόντρα στο οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και παρότι ισορρόπησε την κατάσταση στην πορεία και είχε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Κάπως έτσι, έφτασε τα επτά σερί παιχνίδια, επίσημα και φιλικά, χωρίς νίκη (0-4-3). Το Μάρτιο του 2023 η τελευταία νίκη σε επίσημα ματς. Χτύπησε στο ματς με το Κονγκό ο μπακ Ντατά και είναι αμφίβολος σήμερα.

Νότιο Σουδάν Στατιστικά

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια.

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια.

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 με την Ουγκάντα, για τα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών. Προηγήθηκε με τον Φόστερ στο 12ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (51′, 53′), εν τέλει ισοφάρισε με τον Εμπατά στις καθυστερήσεις.

Δυο πολύτιμους βαθμούς άφησε η Νότια Αφρική στην πρεμιέρα των προκριματικών. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Ούγκο Μπρος υποδέχθηκε την Ουγκάντα, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα και παρότι ανώτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν “καθάρισε” το παιχνίδι. Γεγονός που “πλήρωσε” με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, βλέποντας την αντίπαλο να κάνει πολύ γρήγορα την ανατροπή. Παρόλα αυτά, κόντρα στη ροή, η ίδια κατάφερε να σώσει το βαθμό στο φινάλε.

Παρά την αρνητική κριτική που δέχθηκε ο πορτιέρο Μοτουά στην πρεμιέρα, αναμένεται να του δοθεί ψήφος εμπιστοσύνης σήμερα και να διατηρηθεί κάτω από τα δοκάρια. Φανέλα βασικού διεκδικεί και νεαρός εξτρέμ Μοφοκένγκ, που στο ντεμπούτο του έδειξε αρκετά θετικά στοιχεία.