12η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νοτς Κάουντι, στα πλαίσια τους Λιγκ Τρόφι. Το 0-1 ο Φοξ στο 22’ και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο ΜακΚάρον στο 59’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για τη Νορθάμπτον. Εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα. Η άμυνά της αν και απειλήθηκε, κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της ως το τέλος.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, ύστερα από τη νίκη της στο Λιγκ Τρόφι. Ψάχνει την επιστροφή της στις νίκες και στο πρωτάθλημα, με τη διακοπή των εθνικών ομάδων να είναι αρκετά πιθανό να την έχει βοηθήσει να ανασυγκροτηθεί. Δεν πείθει παρ’ όλα αυτά με την εικόνα της, ακόμα και μπροστά στο κοινό της, κάτι που θέλει να αλλάξει άμεσα, ώστε να ανέβει ακόμα ψηλότερα στον πίνακα της βαθμολογίας.

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΕΙΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Κόλτσεστερ με σκορ 1-1, στα πλαίσια του Λιγκ Τρόφι. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ομπιέρο στο 30’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γκούντλαιφ στο 79’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα για τη Λέιτον Όριεντ. Αν και προηγήθηκε στο ημίωρο, δείχνοντας να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα, στην επανάληψη έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης στη μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία με την οποία απείλησαν οι φιλοξενούμενοι.

Λείπει η αποτελεσματικότητα από την ομάδα του Ρίτσι Γουίλενς, με την εικόνα της να μην είναι πειστική. Μετράει μόλις μία νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχοντας κρατήσει μόλις στο ένα από αυτά το μηδέν παθητικό. Επιθετικά βρίσκει μεν λύσεις, αλλά δεν της είναι συχνά αρκετό ώστε να αποσπάσει όσα αποτελέσματα ιδανικά θα επιθυμούσε.