13η αγωνιστική

*Αήττητη η Τζουργκάρντεν στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Νόρκεπινγκ, έχοντας επικρατήσει στα 4/6 από αυτά.

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από τη Γκέτεμποργκ, σε φιλικό προετοιμασίας. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο πρώτο μόλις λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για έκτο διαδοχικό παιχνίδι η Νόρκεπινγκ. Την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, η ομάδα του Αντρέας Αλμ γνώρισε το διασυρμό με 5-1 από τη Σίριους, εκτός έδρας. Δεν κατάφερε σε καμία περίπτωση να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα της αντιπάλου της, βρέθηκε από τα μέσα του ημιχρόνου σε πολύ δύσκολη θέση και δεν ήταν ικανή να αλλάξει κάτι. Είχε μειώσει προσωρινά πάντως σε 4-1.

Πέμπτη ήττα σε αυτό το αρνητικό σερί που “τρέχει”, αλλά και τρίτη διαδοχική, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μπρομαποϊκάρνα (2-1 εκτός) και Βάρναμο (0-4 εντός). Γεγονός που τη διατηρεί χαμηλά, με έντεκα μόλις βαθμούς. Σε πέντε εντός έχει δυο νίκες και τρεις ήττες.

Νόρκεπινγκ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 με τη Σίριους, σε φιλικό προετοιμασίας. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Λιχ (48′) και Σάμποβιτς (56′), για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (72′, 90’+1).

Τέλος έλαβε το νικηφόρο σερί των έξι αγώνων πρωταθλήματος για τη Τζουργκάρντεν. Στο τελευταίο της πριν από τη διακοπή, η ομάδα των Μπέργκστραντ-Λάγκερλεφ γνώρισε την ήττα με 0-3 στο εντός με τη Χάμαρμπι. Μπορεί να ήταν αρκετά ανταγωνιστική, ωστόσο “πλήρωσε” την αστοχία και την κακή αμυντική λειτουργία που είχε, μη αποφεύγοντας τα χειρότερα.

Γεγονός που την αφήνει στην τρίτη θέση και στο -1 από τη δεύτερη Μιάλμπι, η οποία έχει όμως και δυο παιχνίδια περισσότερα για την ώρα. Πανηγύρισε το διπλό στις τέσσερις από τις πέντε φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε και μια ήττα 2-0 στο ντέρμπι με την ΑΪΚ. Συμπλήρωσε κάρτες ο εξτρέμ Βικχάιμ.