* 17η αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (01/03): Φλόρα – Νόμε 2-0

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος του Σαββάτου (29/06)

ΝΟΜΕ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-6) από τη Λεβάντια Ταλίν. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Αϊνσάλου (8’), Φελίσιο (22’, 29’, 57’), Μουσάμπα (51’), Χέιτορ (66’).

Χάθηκε το όποιο μομέντουμ είχε χτίσει με το μίνι αήττητο σερί (1-2-0), στις 19 του μηνός ταπεινώθηκε εντός έδρας από την πρωτοπόρο της λίγκας και διατηρήθηκε στον πάτο της βαθμολογίας, στο -6 από τις θέσεις παραμονής.

Ανήμπορη να ανταπεξέλθει στην ποιοτική απόσταση απέναντι στη Λεβάντια, δέχθηκε πολύ νωρίς το πρώτο γκολ με εκτός περιοχής σουτ που κόντραρε. Είχε διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει άμεσα, αλλά σε αντεπίθεση έγινε το 0-2 και δεν υπήρχε επιστροφή απ’ αυτό.

Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ έγινε το 0-3 και στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβάντια δημιουργούσε κατά βούληση. Παίζοντας κάθετα πέτυχε άλλα δύο γκολ, με κεφαλιά σε κόρνερ διαμορφώθηκε το 0-6 κι έκανε fair play στο φινάλε.

ΝΟΜΕ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ταμέκα. Ο Λέπικ (13’) άνοιξε το σκορ για την Φλόρα, ο Κάλας (42’) ισοφάρισε για την Ταμέκα και οι Ζενιόφ (52’), Κουράσκιν (66’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Άμεση επιστροφή στις νίκες για την Φλόρα, 5η στα 6 τελευταία παιχνίδια της αυτή της 19ης Ιουνίου, αλλά η διαφορά από την κορυφή παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (-10) και ο ρεαλιστικός στόχος πλέον είναι ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Ταμέκα απείλησε πρώτη στο ματς, αλλά η Φλόρα είχε δοκάρι πριν την πλαγιοκόπηση για το 1-0. Με κεφαλιά σε έμμεσα εκτελεσμένο φάουλ ισοφάρισε η Ταμέκα και στο υπόλοιπο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν.

Η Φλόρα άγγιξε το νέο προβάδισμα σε στατικό και τελικά το ανέκτησε δευτερόλεπτα αργότερα σε φάση διαρκείας. Απείλησε εκ νέου πριν βρει τρίτο γκολ με εντυπωσιακό τελείωμα εκτός περιοχής. Άνοιξε το ματς στο φινάλε, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες.