*Φάση των ομίλων του Λιγκς Καπ. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι, με τη νικήτρια να παίρνει έναν έξτρα βαθμό.

*Προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

ΝΙΟΥ ΙΓΚΛΑΝΤ (MLS)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον του Ντάλας με σκορ 1-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με το αυτογκόλ του Ταφάρι στο 65’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Αριόλα με πέναλτι στο 90+5’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Νιου Ίγκλαντ. Μπορεί να προηγήθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όμως στις καθυστερήσεις υπέκυψε σε παράβαση εντός περιοχής, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φέρουν το ματς στα ίσα.

Σε κακή κατάσταση βρίσκεται αυτή την περίοδο, καθώς μετράει τέσσερα σερί παιχνίδια χωρίς νίκη. Τραγική αμυντικά, δείχνει να μην μπορεί να βελτιώσει τα πολλά προβλήματα αυτού του τομέα, ενώ ακόμα και που σκοράρει στα περισσότερα παιχνίδια της, δεν της είναι αρκετό ώστε να αποσπάσει όσα θετικά αποτελέσματα ιδανικά θα ήθελε. Φιλοξενεί την μαχητική Μαζατλάν, η οποία όμως έχει αρκετά θέματα να λύσει στα μετόπισθεν και μπορεί κάλλιστα να τα εκμεταλλευτεί ώστε να επιστρέψει στις νίκες.

Νιου Ίγκλαντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΑΖΑΤΛΑΝ (LIGA MX)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Τσίβας Γουαδαλαχάρα, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Κόουελ στο 51’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκονζάλεζ στο 79’.

Κακή εμφάνιση και ήττα για τη Μαζατλάν. Είχε μεν ευκαιρίες, απείλησε με μερικές από αυτές, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Αμυντικά υπέκυψε εύκολα στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Να ανατρέψει το τραγικό ξεκίνημα της σεζόν θέλει από εδώ και στο εξής, όμως το έργο της αναμένεται αρκετά δύσκολο και σήμερα. Πάρα πολλά τα προβλήματά της στα μετόπισθεν, δέχθηκε γκολ σε όλες τις αναμετρήσεις της, ενώ σκόραρε μόλις σε μία. Χωρίς νίκη ύστερα από τρεις εξόδους φέτος, χωρίς να έχει πετύχει γκολ, ενώ μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της 6 φορές.