* 3ος όμιλος – League C.

* Τον όμιλο πλαισιώνουν η Λετονία & η Βόρεια Μακεδονία.

* 3η αγωνιστική

* Ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην Β κατηγορία, ο δεύτερος παίζει μπαράζ για την άνοδο και ο τελευταίος παίζει μπαράζ παραμονής στη Γ κατηγορία.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

ΝΗΣΟΙ ΦΕΡΟΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Λετονία. Ο Βαρσλάβανς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 64ο λεπτό.

Ανταγωνιστικές οι εμφανίσεις του Σεπτεμβρίου από τους νησιώτες, παρότι δεν κατάφεραν να κερδίσουν κάποιο εκ των δύο αγώνων. Συμπλήρωσαν 5 παιχνίδια δίχως νίκη (0-1-4) και 10 σύνολο σε προκριματική διαδικασία ή Nations League (0-3-7).

Γεμάτη δράση η πρεμιέρα τους στον όμιλο, απέναντι στη Βόρεια Μακεδονία, το παιχνίδι έμεινε στο 1-1 (εντός) με εκατέρωθεν εκτελέσεις πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, από Ντάβιντσεν (9’) και Μπάρντι (49’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή (68%), αλλά δημιουργήθηκαν μεγάλες ευκαιρίες (3-4) και για τις δύο πλευρές.

Τρεις ημέρες αργότερα οι νησιώτες λύγισαν στη Λετονία (1-0), παρότι δεν υστέρησαν στην αναμέτρηση. Κράτησαν μπάλα (47% κατοχή) και είχαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν.

Από το Δεκέμβριο του 2019 είναι εκλέκτορας της χώρας ο 64χρονος Σουηδός Χάκαν Έρικσον, ο οποίος έχει να διαχειριστεί ένα ρόστερ με περιορισμένες εμπειρίες εκτός χώρας. Οι ξενιτεμένοι αγωνίζονται κυρίως στις έτερες σκανδιναβικές χώρες.

Δίχως σημαντικές απουσίες οι κλήσεις για τα παιχνίδια του Οκτωβρίου, τραυματίας είναι ο Ραντοσάβλιεβιτς (μέσος) που αγωνίζεται στην Σλάιγκο Ρόβερς.

Στατιστικά

* Under 2.5 τα 10/12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

* Goal/Goal τα 4/7 τελευταία εντός έδρας.

ΑΡΜΕΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Βόρεια Μακεδονία. Στο 45+3’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, αλλά ο Μπάρντι (70’) άνοιξε το σκορ και ο Μιόφσκι (78’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Αρμένιοι υποβιβάστηκαν στην League C του Nations League, καθώς στην προηγούμενη διαδικασία τερμάτισαν τελευταίοι (1-0-5) σε όμιλο με Σκωτία, Ουκρανία & Ιρλανδία και βρέθηκαν στο αντάξιο επίπεδο της ποιότητας του εγχώριου ποδοσφαίρου.

Στα παιχνίδια του Σεπτεμβρίου ξεκίνησαν τον όμιλο, με εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Λετονίας. Σε παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και εκμηδένισαν τις απειλές των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ισοφάρισαν προσωρινά δίχως καθαρή ευκαιρία, με αυτογκόλ.

Τρεις ημέρες αργότερα όμως δεν ανταπεξήλθαν στα Σκόπια, παρότι είχαν αριθμητικό πλεονέκτημα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Είχαν μία φλύαρη κατοχή (73%) μετά την ανάπαυλα, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλη ευκαιρία και πληγώθηκαν στις μεταβάσεις των γηπεδούχων.

Τον Ιανουάριο του 2023 ανέλαβε καθήκοντα εκλέκτορας ο 67χρονος Ουκρανός Ολεκσάντρ Πετρακόφ, ο οποίος στηρίζεται σε παίκτες που έχουν μεταναστεύσει ποδοσφαιρικά εκτός χώρας.

Από τις απουσίες των κλήσεων ξεχωρίζουν αυτές των σημαντικών Χαμπαρτζουμιάν, Βοσκανιάν στην άμυνα, του έμπειρου Μπαρσεγκιάν (μέσος) και του νατουραλιζέ Μπριάσκο (φορ).