*Με νέο τεχνικό τον Τσέντομιρ Γιανέφσκι η Νέα Σαλαμίνα, ο οποίος ήρθε για να αντικαταστήσει τον Χριστόδουλο Χριστοδούλου.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπρου

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Ανόρθωση, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 (24′, 37′, 38′), για να μειώσει απλά με τον Φράγκο στο 75ο λεπτό.

Από την τέταρτη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Νέα Σαλαμίνα. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Ανόρθωση, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Πραγματοποίησε μια ακόμη κάκιστη εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, το φινάλε του οποίου τη βρήκε με την πλάτη στον τοίχο (3-0), διάστημα στο οποίο δεν κατάφερε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, όμως η ίδια βρήκε χώρους και κατάφερε να μειώσει προς το φινάλε, έχοντας και δοκάρι λίγο αργότερα (83′).

Αποτέλεσμα που έφερε και την απομάκρυνση του Χριστόδουλου Χριστοδούλου από την τεχνική ηγεσία, που έλυσε κοινή συναινέσει το συμβόλαιο του με την ομάδα. Αντικαταστάτης του είναι ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι, με τον Βορεϊομακεδόνα να κάνει ντεμπούτο σήμερα και μάλιστα κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Με πέντε ήττες στις έξι πρώτες στροφές, παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη και πάνω μόνο από την Ομόνοια 29ης Μαΐου. Πλήγμα με τον τραυματισμό του Βίκτωρος, ο οποίος θα μείνει εκτός για τις επόμενες 2-3 εβδομάδες.

Στατιστικά

*Over 3.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-2 επί του Εθνικού Άχνας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό και αφού έκανε την ανατροπή με τους Ουεντραόγκο (31′) και Στόλνικ (45′), δέχθηκε την ισοφάριση στο 48′. Στην πορεία όμως βρήκε ακόμη τρία τέρματα με τον Μακρή (62′, 68′, 87′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ΑΕ Λεμεσού, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρις Κόλμαν υποδέχθηκε τον Εθνικό Άχνας, τον οποίο και συνέτριψε με 5-2.

Αν και βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, σταδιακά βρήκε τα πατήματα της και έκανε την ανατροπή (2-1), μέχρι την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση και παρότι δέχθηκε πίεση στην πορεία, οι κινήσεις που έγιναν από τον πάγκο την άλλαξαν ολοκληρωτικά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μακρής, που με χατ τρικ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδος του.

Τρίτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, μετά και από εκείνες που πήρε κόντρα σε Ομόνοιας 29ης Μαΐου (2-4 εκτός) και Ομόνοια Αραδίππου (1-0 εντός).

“Η Νέα Σαλαμίνα παίζει με διαφορετικό στιλ και δομή. Είναι μια διαφορετική πρόκληση για εμάς. Θα είναι πολύ ανταγωνιστικό, έχουν νέο προπονητή και συνήθως η ομάδα ανεβάζει πάντα την επίδοσή της. Περιμένουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, αλλά το περιμένουμε με ανυπομονησία”, δήλωσε ο κόουτς Κόλμαν.