2η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 4.5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα.

Μια από τα ίδια για τη Ναντ κατά τη διάρκεια της πρεμιέρας της στο τρέχων πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ φιλοξενήθηκε από την Τουλούζ, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και τη μεταξύ τους “λευκή” ισοπαλία.

Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη μέχρι την ανάπαυλα και θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ, ωστόσο δεν το κατάφερε. Αλλαγή σκηνικού μετά την ανάπαυλα, δέχθηκε περισσότερη πίεση από τους γηπεδούχους, με τον Λαφόντ όμως να είναι σε καλή κατάσταση και να κρατάει μακριά τον κίνδυνο. Δίκαιο το τελικό 0-0 πάντως σε συνολική εικόνα του ματς.

Δημοσιεύματα της χώρας αναφέρουν ότι σε μια προσπάθεια για να ενισχύσει τη μεσαία της γραμμή, είναι πολύ κοντά στην απόκτηση του Γκμπαμέν, ο οποίος κυκλοφορεί ως ελεύθερος, προσφέροντας του μάλιστα συμβόλαιο μονοετούς διάρκειας.

Αρκετά σοβαρός αποδείχθηκε ο τραυματισμός του Φαμπιέν Σεντόνζ, κατά τη διάρκεια του φιλικού με την Κρίσταλ Πάλας νωρίτερα μέσα στο μήνα. Όπως έγινε γνωστό θα περάσει την πόρτα του χειρουργείου και η επιστροφή του αναμένεται να αργήσει αρκετά. Ο Νικολά Κοζά της Βόλφσμπουργκ ενδέχεται να αποκτηθεί ως δανεικός, για να τον αντικαταστήσει.

Ναντ Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Νις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 21ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ραβελοσόν (44′) και Κουλιμπαλί (90’+5).

Με νίκη συνδύασε την επιστροφή της στην κατηγορία, μετά από ένα χρόνο απουσίας, η Οσέρ. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Κριστόφ Πελισιέ υποδέχθηκε τη Νις, την οποίας και επικράτησε με 2-1, κάνοντας μάλιστα και ανατροπή της εις βάρους της κατάστασης.

Πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και έφτασε πολύ δίκαια στο τελικό αποτέλεσμα, παρότι βρέθηκε πίσω όμως κόντρα στη ροή του ματς και στα μέσα του ημιχρόνου. Είχε πολύ περισσότερες στιγμές από την αντίπαλο της και κατάφερε πάντως να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στα ίσα, ισοφαρίζοντας στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Έφτασε κοντά στην ανατροπή στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως η κεφαλιά του Ζουμπάλ πέρασε λίγο άουτ. Στην πορεία έδωσε χώρους και όπως ήταν λογικό δέχθηκε πίεση, στην οποία άντεξε όμως και στο φινάλε του ματς κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με ένα δεύτερο τέρμα.

Πήρε ψυχολογία, την οποία θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί αυτή τη φορά, κόντρα σε μια αντίπαλο που είναι στα κυβικά της. Απέκτησε με τη μορφή δανεισμού από τη Γουλβς, τον 22χρονο Ολλανδό αμυντικό Χόβερ, μέχρι το φινάλε της σεζόν. Είναι στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι, παίρνοντας τη θέση του Ακπά, ο οποίος τραυματίστηκε στην πρεμιέρα.