*3η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση διεξάγεται στην έδρα της Γκινγκάμπ, καθώς το “Francis-Le Blé” της Μπρεστ δεν πληροί τις προϋποθέσεις της UEFA.

*Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ της Τετάρτης 23/10!

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα συναντηθούν οι δυο ομάδες.

*Η Λεβερκούζεν πανηγύρισε ένα διπλό στις πέντε συνολικά επισκέψεις της στη Γαλλία για το Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας ακόμη μια ισοπαλία και τρεις ήττες. Η μοναδική νίκη της ήταν το Σεπτέμβριο του 2001 κόντρα στη Λυών.

*Στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της Λεβερκούζεν κόντρα σε ομάδες από τη Γαλλία σημειώθηκαν 23 τέρματα συνολικά (14 υπέρ και 9 κατά), με τις δυο πλευρές να σκοράρουν από 2+ γκολ. Η ίδια επικράτησε στα 3/4 από αυτά, έχοντας και μια ήττα.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Ντελ Καστιγιό στο 54′, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 86ο λεπτό.

Αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις παρέμεινε η Μπρεστ, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Ρεν στο μεταξύ τους ντέρμπι, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Αν και ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ. Μέχρι τότε, η πιο αξιόλογη στιγμή της ήταν το δοκάρι του Καμαρά στο 41′. Όσα δεν πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε στο δεύτερο, όταν και ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, δεν ήταν αρκετό, καθώς είδε την αντίπαλο να “κλέβει” το βαθμό στο φινάλε.

Δεύτερη διαδοχική αγωνιστική που παραμένει αήττητη, μετά και το εντός 2-0 κόντρα στη Χάβρη, ενώ με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους δέκα συνολικά μέχρι τώρα, όσους έχουν και οι Νις, Ναντ και Στρασμπούργκ. Την ερχόμενη αγωνιστική (26/10), θα παίξει στην έδρα της Ρεμς.

Εκτός συνόρων τώρα, εντυπωσιάζει με την εικόνα της στην παρθενική της συμμετοχή στην Ευρώπη, έχοντας κάνει ήδη το 2/2 στο Τσάμπιονς Λιγκ, κόντρα σε Στουρμ Γκρατς (2-1 εντός) και Σάλτσμπουργκ (0-4 εκτός).

Εκτός μάχης για περίπου δέκα ημέρες θα μείνει τελικά ο αμυντικός Λε Καρντινάλ, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση του ματς με τη Ρεν, δίνοντας τη θέση του στον Εντιαγέ.

Στατιστικά

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Χόφενχαϊμ, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι στο ένατο λεπτό με τον Μπονιφάς και αφού βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 16′, στην πορεία έκανε την ανατροπή με τους Άντριχ (25′) και Μπονιφάς (71′).

Από ένα αήττητο σερί επτά αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Λεβερκούζεν, με πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο υποδέχθηκε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, της οποίας και επικράτησε με 2-1 για το πρωτάθλημα.

Μπήκε δυναμικά και έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα με το “καλημέρα”, όταν ο Μπονιφέις αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Σα να μην έφτανε αυτό, λίγο αργότερα έκανε η ίδια πέναλτι και έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο να πάρει τα ηνία. Δεν επηρεάστηκε όμως κι αφού έδειξε χαρακτήρα κατάφερε να ισοφαρίσει εννέα λεπτά μετά, με το 1-1 να μένει μέχρι και την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έγινε ακόμη πιο πιεστική και δημιούργησε φάσεις, για να ολοκληρώσει εν τέλει την ανατροπή.

Αυτή ήταν και η τέταρτη νίκη της στις επτά πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και με 14 βαθμούς, μοιράζεται την τέταρτη θέση με την Ουνιόν Βερολίνου. Επιπλέον, είναι αλώβητη στις πέντε φετινές εξόδους της, με 4/5 νίκες, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση.

Όπως η αποψινή της αντίπαλος, έτσι και η πρωταθλήτρια Γερμανίας έχει κάνει ήδη το 2/2 στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ έχοντας επικρατήσει κατά σειρά των Φέγενορντ (0-4 εκτός) και Μίλαν (1-0 εντός).

Θύμα τροχαίου έπεσε το πρωί της Κυριακής ο Βίκτορ Μπονιφέις, κατά τη διάρκεια που ήταν καθ οδόν για το αεροδρόμιο της περιοχής, για να παραλάβει κάποιους φίλους του. Υπέστη κόψιμο στο αριστερό του χέρι και έχασε την προπόνηση της Δευτέρας.