* 3ος γύρος – Φάση των “32”

* Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

* Νο Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση μετά το Μάρτιο του 2014 στη League One.

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ (Πρέμιερ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Γουισά (1’) άνοιξε το σκορ για την Μπρέντφορντ, αλλά ο Χάαλαντ γύρισε το ματς για την Σίτι σκοράροντας στο 19ο και 32ο λεπτό.

Εκ προοιμίου πολύ δύσκολη η σαββατιάτικη αποστολή για τις “μέλισσες”, αλλά παρότι επέστρεψαν στο Λονδίνο με άδεια χέρια από το Etihad, η εμφάνιση απέναντι στην πρωταθλήτρια ενίσχυσε το ηθικό της ομάδας.

Ο Γκουαρδιόλα αποθέωσε την Μπρέντφορντ και ειδικότερα το πλάνο του κόουτς Φρανκ στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα, παραδέχθηκε ότι η Σίτι δεν είχε λύσεις για το άμεσο ποδόσφαιρο των φιλοξενούμενων και ότι γλίτωσε από 2ο και 3ο γκολ.

Απείλησε και σε μεταβάσεις και σε στατικές φάσεις η Μπρέντφορντ μετά το 0-1 του Γουισά στο 1ο λεπτό, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά η Σίτι άρχισε να κλείνει τη μέγγενη. Δεν είχαν λύσεις τα τρία της στόπερ στο μαρκάρισμα του Χάαλαντ, ο Πίνοκ χειραγωγήθηκε στη βαθιά μπαλιά για την ανατροπή πριν την ανάπαυλα.

Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο μέρος, η Σίτι κυριάρχησε (1.49 – 0.04 xGoals) και ήταν τυχερή η Μπρέντφορντ που έμεινε μέσα στο ματς ως το φινάλε.

Εντός έδρας έκανε 2/2 νίκες με Κρίσταλ Πάλας (2-1) και Σαουθάμπτον (3-1), ενώ στον προηγούμενο γύρο του Carabao Cup δυσκολεύτηκε να αποκλείσει την Κόλτσεστερ (0-1 εκτός) της League Two, η οποία είχε χαμένο πέναλτι για να ισοφαρίσει το γκολ του Λιούις-Πότερ (45’).

Ισχυρό πλήγμα για τη δυναμική της ομάδας ο τραυματισμός του Γουισά στο Etihad, ο Κονγκολέζος επιθετικός που πρόλαβε να σκοράρει τρεις φορές στην πρώιμη σεζόν, θα μείνει εκτός μέχρι το Νοέμβριο. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Χένρι (αρ. μπακ), Χίκι (μπακ), Ντασίλβα (μέσος), Γιένσεν (μέσος), Νούνιες (εξτρέμ), Τιάγκο (φορ).

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

* Goal/Goal τα 11/14 τελευταία εντός έδρας.

ΛΕΪΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ (League One)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ρέντινγκ. Ο Κέλμαν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 27ο λεπτό.

Την πρώτη τους πρωταθληματική νίκη πέτυχαν οι Λονδρέζοι το περασμένο Σάββατο και ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας στην 3η κατηγορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στην έδρα της Ρέντινγκ, απείλησε δις η Λέιτον Όριεντ σε ροή αγώνα, πριν εκμεταλλευτεί τη λάθος αντίδραση του γηπεδούχου κίπερ σε εκτός περιοχής σουτ για το 0-1. Αντιθέτως, ο δικός της κίπερ έκανε μεγάλη επέμβαση σε τετ α τετ των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

Εκτός έδρας ήρθε και η έτερη νίκη της σεζόν, στις 27 Αυγούστου επικράτησε στο ντερμπάκι της Μίλγουολ (0-1) για να προκριθεί από 2o γύρο του Carabao Cup.

“Θα είναι ένα φανταστικό παιχνίδι για εμάς.” δήλωσε ο κόουτς Γουέλενς ενόψει Μπρέντφορντ, την οποία θα αντιμετωπίσει δίχως καταγεγραμμένες απουσίες.