*1ος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Επαναληπτικός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας του συνολικού σκορ θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Δεν υπάρχει χρήση VAR.

*Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη Ντρίτα.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Τίκβες-Μπρέινταμπλικ 3-2.

➡️ Τα Προγνωστικά Conference League σήμερα

ΜΠΡΕΙΝΤΑΜΠΛΙΚ (ΙΣΛΑΝΔΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Τίκβες με σκορ 3-2, στα πλαίσια των προκριματικών του Κόνφερενς Λιγκ. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Έιναρσον στο 13’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κρίστινσον στο 31’. Το 1-2 πέτυχε ο Στοϊκόσκι στο 74’ και το 2-2 ο Στογιάνοβ στο 80’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκουέρα στο 83’.

Τη νίκη μέσα από τα χέρια της έχασε η Μπρέινταμπλικ. Πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε και εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, καθώς κράτησε πιο αμυντική στάση, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι γηπεδούχοι, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ.

Απογοητευμένη από τον τρόπο με τον οποίο ήρθε η ήττα στο πρώτο ματς, όμως γνωρίζει πως τίποτα δεν έχει τελειώσει, αφού βρίσκεται πίσω μόλις με ένα γκολ. Σημαντικό πλεονέκτημα η έδρα, αναμένεται να παίξει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, έχοντας περισσότερο τη μπάλα στα δικά της πόδια, ψάχνοντας το γκολ τόσο της ισοφάρισης, όσο ιδανικά και της πρόκρισης. Φυσικά θα πρέπει να προσέξει στα μετόπισθεν, αφού οι φιλοξενούμενοι απέδειξαν πως είναι άκρως επικίνδυνοι μεσοεπιθετικά.

Μπρέινταμπλικ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΙΚΒΕΣ (Β. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπρέινταμπλικ με σκορ 3-2, στα πλαίσια των προκριματικών του Κόνφερενς Λιγκ. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Έιναρσον στο 13’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κρίστινσον στο 31’. Το 1-2 πέτυχε ο Στοϊκόσκι στο 74’ και το 2-2 ο Στογιάνοβ στο 80’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκουέρα στο 83’.

Η εξαιρετική εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου της έδωσε τη νίκη. Κακό πρώτο μέρος, υπέκυψε εύκολα στην πίεση των φιλοξενούμενων, μένοντας αρκετά πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη αύξησε την πίεσή της, ήταν πιο δημιουργική και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πιο παθητικά, αφήνοντας πολλούς χώρους, ανατρέποντας εν τέλη το εις βάρος της σκορ.

Πολύ σημαντικό βήμα για μια μεγάλη πρόκριση κατάφερε να κάνει και σήμερα θέλει να το ολοκληρώσει. Η πολύ καλή εικόνα που άφησε στην προετοιμασία της, αποτυπώθηκε στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι, το οποίο δεν ξεκίνησε και με τον καλύτερο τρόπο, αφού έμεινε αρκετά πίσω στο σκορ. Καθόλου εύκολο το έργο της, είναι δεδομένο πως θα δεχθεί ασφυκτική πίεση, παρ’ όλα αυτά μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που θα βρει, προκειμένου να απειλήσει με αντεπιθέσεις.