*1η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

*Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η Μπράγκα θα αντιμετωπίσει ομάδα από το Ισραήλ. Η προηγούμενη ήταν νωρίτερα στη σεζόν, όταν για τον δεύτερο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ έπαιξε κόντρα στη Μακάμπι Πέταχ Τίκβα, κόντρα στην οποία έκανε το 2/2 (2-0 εντός, 0-5 εκτός).

*Η Μπράγκα είναι η τρίτη ομάδα από την Πορτογαλία που αντιμετωπίζει η Μακάμπι Τελ Αβίβ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι δυο προηγούμενες ήταν η Μποαβίστα για το κύπελλο Ουέφα 2002/03 και η Πόρτο για το Τσάμπιονς Λιγκ 2015/16.

Δείτε τα Προγνωστικά Γιουρόπα Λιγκ σήμερα 26/09!

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Νασιονάλ Μαδέιρα, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τους Νιακατέ (77′), Μπρούμα (83′) και Ελ Ουαζάνι (85′).

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Μπράγκα, μετά από τρία παιχνίδια στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ φιλοξενήθηκε από τη Νασιονάλ Μαδέιρα, της οποίας και επικράτησε με 0-3 στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια, ήταν αυτή που απειλούσε κατά κύριο λόγο μέχρι την ανάπαυλα, ωστόσο παρότι είχε αρκετές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί σωστά και να πάει με το σκορ υπέρ της στα αποδυτήρια. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, όσο περνούσε η ώρα και δεν έβρισκε γκολ έδειχνε ότι βγάζει άγχος. Κάτι που απέβαλε τελικό στο 77′, όταν και άνοιξε το σκορ, γεγονός που της έδωσε ώθηση και στα επόμενα λεπτά σκόραρε ακόμη δυο φορές.

Τρίτη νίκη στις έξι πρώτες στροφές, οπότε και είναι στους έντεκα βαθμούς μέχρι τώρα μαζί με τη Φαμαλικάο, καθώς είχε ακόμη δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την ερχόμενη Κυριακή (29/09), θα υποδεχθεί τη Ρίο Άβε.

“Η προετοιμασία μας πήγε πολύ καλά. Πρέπει να συνεχίσουμε αυτό που κάναμε και να πάμε με αρκετή φιλοδοξία στο παιχνίδι, δείχνοντας και σεβασμό στον αντίπαλο. Δεν ξέρουμε πόσους βαθμούς θα χρειαστούμε για την πρόκριση. Ωστόσο, το σημερινό παιχνίδι είναι το πιο σημαντικό της ζωής μας, μέχρι το επόμενο φυσικά”, δήλωσε ο κόουτς Καρβαλιάλ.

Υπήρχε ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού για τον αμυντικό Πάουλο Ολιβέιρα, το οποίο θα τον κρατήσει εκτός μάχης απόψε και για τις επόμενες ημέρες.

Μπράγκα Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ασντόντ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 27′ με τον Τάργκεμαν, για να βρει και δεύτερο τέρμα με τον Στόγιτς στο 36ο λεπτό.

Σε τρομερή αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία “τρέχει” ένα νικηφόρο σερί εννέα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Ζάρκο Λάζετιτς φιλοξενήθηκε από την Ασντόντ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2, για το πρωτάθλημα του Ισραήλ.

Καλύτερη σε γενικές γραμμές σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου και πριν προλάβουν να ηρεμήσουν τα πνεύματα, σκόραρε για δεύτερη φορά. Αν και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση της πριν την ανάπαυλα, συνέχισε να έχει τον έλεγχο και τις φάσεις, θα μπορούσε να σκοράρει ακόμη περισσότερα τέρματα. Την ίδια στιγμή, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την αντίπαλο της.

Έκανε έτσι το 4/4 στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Μακάμπι Πέταχ Τίκβα (0-3 εκτός), Χάποελ Μπερ Σεβά (1-0 εντός) και Χάποελ Ιερουσαλήμ (2-1 εντός), οπότε και είναι μόνη πρώτη από τώρα. Την ερχόμενη αγωνιστική, θα υποδεχθεί την Ιρόνι Τιμπέριας (29/09).

Τραυματίστηκε στο τελευταίο ο μέσος Ίντο Σαχάρ και θα απουσιάσει από το αποψινό παιχνίδι.