3η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων της προκριματικής φάσης του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2025, που θα διεξαχθεί στα γήπεδα του Μαρόκου. Την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης θα πανηγυρίσουν οι δύο πρώτες από κάθε όμιλο.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν εντός δεκαετίας.

Δείτε τα προγνωστικα ποδοσφαιρου που ξεχώρισε το Betarades.gr από το πρόγραμμα της Πέμπτης (10/10)!

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον του Μαλάουι με σκορ 3-1, στα πλαίσια των προκριματικών του κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Τραορέ στο 35’ και διπλασιάσαν τα τέρματά τους με τον ίδιο στο 38’. Το 3-0 πέτυχε ο Μπαντέ με πέναλτι στο 60’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ενκομά στο 80’.

Εξαιρετική εμφάνιση και εύκολη νίκη για την Μπουρκίνα Φάσο. Είχε τον έλεγχο του ματς, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να σκοράρει τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Στα τελευταία λεπτά έβγαλε αδράνεια, με αποτέλεσμα να δεχθεί εξίσου γκολ.

Να δώσει συνέχεια στο πολύ θετικό ξεκίνημά της θέλει, έχοντας για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι το πλεονέκτημα έδρας. Είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, παραμένει αήττητη στα δύο πρώτα παιχνίδια της, αποσπώντας σημαντική ισοπαλία κόντρα στη Σενεγάλη (1-1) και ξεπερνώντας στη συνέχεια το εμπόδιο του Μαλάουι (3-1). Δυνατή επιθετικά, έχει τον τρόπο να βρίσκει δίχτυα κόντρα σε κάθε αντίπαλο, όμως είναι παράλληλα ασταθής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ.

Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΟΥΡΟΥΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Σενεγάλης με σκορ 0-1, στα πλαίσια των προκριματικών του κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Σαρ με πέναλτι στο 71’.

Τραγική εμφάνιση, αλλά ήττα με χαμηλό σκορ. Σαν να μην μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο ήταν η εικόνα του, καθώς είχε μηδαμινές ευκαιρίες, ενώ δεν απείλησε καθόλου. Η άμυνά της δέχθηκε ασφυκτική πίεση και εν τέλη υπέκυψε στο δεύτερο ημίχρονο από την άσπρη βούλα.

Αντίδραση και καλύτερη εμφάνιση θέλει να πραγματοποιήσει στο σημερινό παιχνίδι, αφήνοντας πίσω την ήττα κόντρα στη Σενεγάλη (0-1). Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα ύστερα από τέσσερα παιχνίδια, καθώς και το πρώτο που δεν σκόραρε στα τελευταία τρία. Δεν είναι αμελητέα δύναμη, μπορεί να εκμεταλλευτεί κενούς χώρους και πιθανά λάθη των γηπεδούχων ώστε να απειλήσει με αξιώσεις, όμως αμυντικά δυσκολεύεται πάρα πολύ όταν βρίσκεται υπό έντονη πίεση.