* 11η αγωνιστική.

* Αήττητη η Μπούργος στις 5 τελευταίες αναμετρήσεις τους, κέρδισε και τα 3 πιο πρόσφατα που έγιναν στην έδρα της.

* Under 2,5 οι 4/5 τελευταίες συναντήσεις τους.

ΜΠΟΥΡΓΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 2-0 εκτός έδρας από την Αλμπαθέτε, από τα γκολ των Ιγίνιο (26’ πεν.) και Φιδέλ (32’).

Κατάρρευση στην Αλμπαθέτε απέναντι σε μια αντίπαλο που δεν την περίμενε τόσο καλή. Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη πίεσε για να μειώσει, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει έστω μια φάση για γκολ.

Ακόμα χαμηλότερα στη βαθμολογία, με δεδομένο ότι έχει στόχο φέτος να μπει στα πλέι οφ, η θέση της είναι πολύ κακή. Χρειάζεται άμεσα μια νίκη, πόσο μάλλον τώρα που επιστρέφει στην έδρα της και υποδέχεται τη Φερόλ, η οποία είναι στη ζώνη του υποβιβασμού, στο -4 από την ίδια.

Αυτοκριτική από τον Μπόλο, “κάτι πρέπει να κάνω λάθος για να έχουμε αυτήν την εικόνα το τελευταίο διάστημα” ανέφερε. “Φρέσκο” πρόβλημα ο τραυματίας μέσος Ντάνι Οχέδα.

Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 4 τελευταία, τρέχει σερί με 3 ήττες.

* Under 2,5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, δεν σκόραρε στα 3 πιο πρόσφατα.

ΦΕΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη χωρίς γκολ με την Ουέσκα εντός. Με δέκα από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου λόγω αποβολής του χαφ Άλεξ Λόπεθ.,

Καλύτερη συνολικά αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, δεν της επέτρεψε να διεκδικήσει ό,τι μπορούσε και ήθελε από αυτό το παιχνίδι. Είχε πάντως ευκαιρία και αγωνιζόμενη με δέκα, η αντίπαλος γενικότερα δεν την απείλησε σοβαρά στο παιχνίδι.

Κερδίζει όλο και περισσότερες εντυπώσεις με την αγωνιστική της άνοδο, η οποία όμως δεν συνδυάζεται με βαθμολογικό κέρδος. Θα επιδιώξει αυτό να συμβεί στην Καστίλλη, στόχος να φύγει με κάτι από την έδρα της Μπούργος, ακόμα και η ισοπαλία θα είναι ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα για εκείνη.

Τιμωρημένος ο χαφ Άλεξ Λόπεθ, τραυματίστηκε και ο Σενιέ, αρχίζει και μεγαλώνει το πρόβλημα στη μεσαία γραμμή. Επιστροφή του μπακ Μπουνιουέλ, ο οποίος μπορεί πλέον να αγωνίζεται με προστατευτική μάσκα και του εξτρέμ Νάτσο Σάντσεθ.

Στατιστικά

* Αήττητη και χωρίς να δεχτεί γκολ στα 3 τελευταία, με την ισοπαλία με την Ουέσκα έσπασε μίνι σερί νικών.

* Στα 9 τελευταία μετράει 7 under 1,5, G/G & over 3,5 τα υπόλοιπα 2.