*12η αγωνιστική

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Αήττητο εννιά αγώνων τρέχει η Ραπίντ Βουκουρεστίου απέναντι στην Μποτοσάνι (0-5-4).

ΜΠΟΤΟΣΑΝΙ

Προηγούμενο ματς: Πήρε το 2-2 απέναντι στην Ντιναμό Βουκουρεστίου εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 28′, η αντίπαλος διπλασίασε τα τέρματά της στο 70′, αλλά η ίδια επέστρεψε με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά (79′, 85′).

Έδειξε χαρακτήρα και έγινε η πρώτη ομάδα που κόβει βαθμούς από την Ντιναμό στην έδρα της. Προβλημάτισε κατά την διάρκεια του αγώνα, αλλά έβγαλε πάθος στα τελευταία λεπτά και με μια αστείρευτη επιθετική ορμή, κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να πάρει τον βαθμό. Δείχνει μια πιο επιθετική φιλοσοφία στα τελευταία δύο παιχνίδια, όπου έχει πανηγυρίσει ισάριθμες ισοπαλίες.

Στα κακά νέα, το ότι μετά την νίκη της Γκλόρια Μπουζάου αυτή την αγωνιστική, έπεσε στην τελευταία θέση. Τραυματίας παραμένει ο Μπενζάρ, νοκ άουτ τέθηκε ο Κούκιτς.

Μποτοσάνι Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΡΑΠΙΝΤ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) απέναντι στην Οτελούλ εντός έδρας, την περασμένη αγωνιστική.

Σε ένα κάκιστο από μεριάς της παιχνίδι, δεν θα μπορούσε να ζητήσει κάτι παραπάνω από την Οτελούλ και η ισοπαλία την αφήνει ικανοποιημένη βάση εικόνας. Το «κόμπλεξ» που έχει στα εντός έδρας συνεχίζεται, είναι χαρακτηριστικό πως έχει μόλις μία νίκη στα έντεκα τελευταία παιχνίδια μπροστά στο κοινό της.

Μακριά από τον καλό της εαυτό εδώ και πολλούς μήνες, ούτε οι συνεχόμενες αλλαγές στην τεχνική ηγεσία δείχνουν να έχουν βοηθήσει ουσιαστικά. Το καλό για την ίδια είναι πως χάνει δύσκολα, αλλά ταυτόχρονα δείχνει επιρρεπής στις ισοπαλίες. Τραυματίας παραμένει ο Ιάκομπ, παραμένει εκτός πλάνων ο Εντζιέ.