*13η αγωνιστική

*7/7 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΜΠΟΤΑΦΟΓΚΟ ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ

Προηγούμενο ματς: Η Μποταφόγκο Σάο Πάουλο κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Οπεράριο, με τέρμα του Γκουστάβο στο 90ο λεπτό, παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 87’.

Η Μποταφόγκο Σάο Πάουλο πέρασε και από την έδρα της Οπεράριο με 0-1, έστω και με τέρμα που σκόραρε στο τελευταίο λεπτό! Αυτό που μετράει είναι πως πέτυχε τέταρτη συνεχόμενη νίκη μετά από εννιά παιχνίδια, στα οποία δεν είχε κερδίσει, έχοντας βέβαια πέντε ισοπαλίες και μόλις τέσσερις ήττες.

Από αυτές τις νίκες οι δύο ήρθαν στην έδρα της στο εθνικό πρωτάθλημα. Γενικώς στο γήπεδό της ξεκίνησε άσχημα το 2024, αλλά στα 10 τελευταία παιχνίδια εντός έχασε μόνο από την Νοβοριζοντίνο στο εθνικό πρωτάθλημα.

Και αυτή διανύει την καλύτερη της φετινή περίοδο, αλλά παραμένει αρκετά χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Είναι στο δεύτερο μισό του, αλλά στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού, στο +4, έχοντας και αγώνα λιγότερο, όσο απέχει και από την πρώτη τετράδα.

Μποταφόγκο Σάο Πάουλο Στατιστικά

*9/10 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*10/14 under 2,5 εντός έδρας

ΣΠΟΡΤ ΡΕΣΙΦΕ

Προηγούμενο ματς: Η Σπορτ Ρεσίφε έχασε 1-2 εντός έδρας από την Νοβοριζοντίνο, με τον Άλισον Κασιάνο να την βάζει πίσω στο σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, ενώ ο Φαμπρίσιο Ντάνιελ στο 38’ με πέναλτι έκανε το 0-2, πριν μειώσει ο Ντομίνγκεζ στο 78’, τέσσερα λεπτά αφότου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. .

Η Σπορτ Ρεσίφε πάνω που έδειχνε να βρίσκει τα πατήματα της, με δύο νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία της παιχνίδια, γνώρισε ήττα – σοκ, με 1-2 εντός έδρας από την Νοβοριζοντίνο και ανακόπηκε πάλι η καλή της πορεία.

Γενικώς δεν δείχνει να είναι στα καλύτερα της αυτή την εποχή, αφού πριν από αυτούς τους τρεις αγώνες χωρίς ήττα, είχε πάλι τέσσερις ήττες στα πέντε προηγούμενα παιχνίδια της!

Σήμερα τα πράγματα γι’ αυτήν μοιάζουν ακόμη πιο δύσκολα, αφού όχι απλά δεν έχει σκοράρει στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας χάσει τα δύο, παίζει στην πολιτεία του Σάο Πάουλο, στην οποία σε 28 επισκέψεις τα πέντε τελευταία χρόνια, κέρδισε μόνο δύο φορές, έχοντας 14 ήττες και 12 ισοπαλίες!

Τουλάχιστον παραμένει ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 6η θέση του, μόλις στο -1 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.