* 2η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 6 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Over 2.5.

➡️ Δείτε το κουπόνι παμε στοιχημα με όλα τα ματς σήμερα!

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Γουντ (23’) άνοιξε το σκορ για την Φόρεστ και ο Σεμένιο (86’) ισοφάρισε για την Μπόρνμουθ.

Θετικό το πρόσημο της πρεμιέρας για τα “κεράσια”, λαμβάνοντας υπόψη και την βελτίωσή τους κατά τη διάρκεια του αγώνα στο Νότιγχαμ, όπου σκόραραν πλέον στα 28/31 τελευταία παιχνίδια τους για την Πρέμιερ Λιγκ.

Ανώτερη η Φόρεστ στο πρώτο ημίχρονο, υπερτερούσε σε ένταση και ταχύτητα, προηγήθηκε χάρη σε ασταθή επέμβαση του Νέτο. Ακολούθως ο Βραζιλιάνος κίπερ πραγματοποίησε αρκετές επεμβάσεις, καμία εξ αυτών όμως ιδιαιτέρως δύσκολη.

Η Μπόρνμουθ προειδοποίησε σε μετάβαση λίγο πριν την ανάπαυλα και μετά απ’ αυτήν επέβαλε τον ρυθμό της. Έδειξαν πίστη και στο πλάνο και στην προσπάθεια ανατροπής των δεδομένων οι παίκτες του Ιραόλα και το 1-1 ήρθε σύμφωνα στην ροή του ματς, έστω κι από λάθος απόκρουση αμυνομένου.

Συνήθεια για την ομάδα του Βάσκου κόουτς η δημιουργική βελτίωση μετά την ανάπαυλα, τα 19/25 τελευταία τέρματά της έχουν μπει στο 2ο ημίχρονο, το 65.5% σύνολο στο νέο προπονητικό καθεστώς.

Μοναδικό νέο πρόσωπο στην αρχική 11αδα ο στόπερ Χάουσεν, ο οποίος ήταν αρκετά θετικός, από τον πάγκο ήρθαν οι Αραούζο (δεξί μπακ) και Τζέμπισον (φορ). Κατά συνθήκη φορ έπαιξε ο Σεμένιο που σκόραρε, στον απόηχο της απομάκρυνσης Σολάνκε και πριν γίνει διαθέσιμος ο νεοφερμένος Εβανίλσον.

Στο 0-3-5 πήγε το σερί της Μπόρνμουθ μέσα στον Αύγουστου, σε παιχνίδια Πρέμιερ Λιγκ, με συνολικό σκορ 3-23!

Στα αγωνιστικά νέα, ο νεοφερμένος Εβανίλσον (φορ) είναι έτοιμος για το ντεμπούτο, ενώ διαθέσιμος θα είναι και ο Σενέσι (στόπερ) μετά την απουσία της πρεμιέρας, σύμφωνα με τον κόουτς Ιραόλα. Αντιθέτως, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μπρουκς (εξτρέμ), Άνταμς (μέσος) και Ουνάλ (φορ).

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σαουθάμπτον. Ο Σαρ των γηπεδούχων αποβλήθηκε στο 28ο λεπτό και ο Ζοέλιντο (45’) πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Ειδικών συνθηκών εξελίχθηκε η πρεμιέρα για τις “καρακάξες”, δεν κρατούν τίποτα περισσότερο από τους τρεις βαθμούς, για τους οποίους μόχθησαν απέναντι στη νεοφερμένη της κατηγορίας.

Δεν μπήκε καλά στο σαββατιάτικο ματς η Νιουκάστλ, δεν είχε καλή κυκλοφορία, δημιουργήθηκε εκνευρισμός, ο οποίος κορυφώθηκε στην ενέργεια του Σαρ, η οποία προκάλεσε την (αυστηρή) αποβολή του.

Ακολούθως η ομάδα του Χάου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, περίμενε την στιγμή της, την οποία βρήκε στο φινάλε του ημιχρόνου από μεγάλη γκάφα του αντίπαλου κίπερ στο build up.

Την εξαργύρωσε για το 1-0 και στο δεύτερο μέρος έπαιξε μόνο άμυνα. Μόλις 16% η κατοχή της μετά την ανάπαυλα, πιέστηκε η περιοχή της, αλλά χάρη στην αστοχία των φιλοξενούμενων και στις καίριες επεμβάσεις του κίπερ Πόουπ πανηγύρισε το τρίποντο.

Σήμερα ψάχνει εκκίνηση με 2/2 νίκες για πρώτη φορά μετά το 1997. Τα 19 περσινά εκτός έδρας παιχνίδια της παρήγαγαν 76 γκολ, τα περισσότερα στην Πρέμιερ Λιγκ από την σεζόν 2019-20. Τα 8/10 ταξίδια του 2024 είχαν 4+ γκολ!

“Είναι ένα παιχνίδι που σημαίνει πολλά για το επιτελείο μας, για τον χρόνο που περάσαμε εκεί.” δήλωσε ο κόουτς Χάου ενόψει Μπόρνμουθ, δεν την έχει κερδίσει την πρώην ομάδα του (0-3-1) στην Πρέμιερ Λιγκ.

Νέα απουσία ο τιμωρημένος Σαρ, ενώ παραμένουν τραυματίες οι Μπότμαν, Λασέλ και προκύπτει ερωτηματικό στα στόπερ. Εκτός και οι Μάιλι (μέσος), Ουίλσον (φορ) λόγω τραυματισμών, ενώ ο Τονάλι (μέσος) χάνει το τελευταίο του παιχνίδι από την 10μηνη τιμωρία για παράνομο στοιχηματισμό.