4η αγωνιστική

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΠΛΑΚΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπλάκμπερν με σκορ 1-2, στα πλαίσια του Λιγκς Καπ. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Γκεγέ με πέναλτι στο 21’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μπίσλεϊ στο 72’ και δέχθηκε την ανατροπή από τον Κόουλσον στο 77’.

Καλή εμφάνιση και νίκη με ανατροπή για τη Μπλάκπουλ. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων, φέρνοντας το ματς στα ίσα, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή μετά από λάθος της άμυνάς τους.

Προέρχεται από μεγάλη πρόκριση κόντρα στη Μπλάκμπερν μεσοβδόμαδα και έχει ανεβασμένη ψυχολογία. Επιστρέφει στις εντός έδρας αναμετρήσεις, αυτή θα είναι η δεύτερη, θέλοντας να αποσπάσει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Μετράει μόλις μία νίκη σε τρεις αγωνιστικές, έχοντας όμως σκοράρει στις δύο από αυτές. Ασταθής αμυντικά, σπάνια δεν δέχεται γκολ, με αποτέλεσμα αυτό να της έχει στερήσει αρκετούς βαθμούς προς το παρόν.

Μπλάκπουλ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΙΚΟΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Σουόνσι με σκορ 0-1, στα πλαίσια του Λιγκ Καπ. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Κονέ στο 40’.

Άκρως αποτελεσματική εμφάνιση και πρόκριση για τη Γουίκομπ. Αν και δεν είχε την κατοχή της μπάλας, εκμεταλλεύτηκε μία από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, σκοράροντας στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνά της ήταν σταθερή και δεν επέτρεψε κανένα κίνδυνο προς την εστία της, διατηρώντας την ανέπαφη ως το τέλος.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει να δώσει, περνώντας από την έδρα της δυνατής Μπλάκπουλ. Δείχνει να έχει βρει ρυθμό, σκοράρει με συνέπεια, ενώ νίκησε Ρόδεραμ (2-0) και Σουόνσι (0-1) σε πρωτάθλημα και κύπελλο αντίστοιχα, χωρίς να δεχθεί γκολ. Μπορεί να μην έχει κάνει το καλύτερο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα, παρ’ όλα αυτά έχει την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις πολλές αμυντικές αστάθειες των γηπεδούχων ώστε να έρθει πιο κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα.