6η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν εντός δεκαετίας.

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Γουόλσολ με σκορ 1-1, στα πλαίσια του Λιγκ Τρόφι. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Λάκιν στο 48’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κλάρερ στο 84’.

Την ισοπαλία στο τέλος κατάφερε να σώσει. Αν και έμεινε πίσω στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στη συνέχεια πίεσε ασφυκτικά και εν τέλη βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Συνέχεια στο εξαιρετικό ξεκίνημα που έχει κάνει στο φετινό πρωτάθλημα θέλει να δώσει, εκμεταλλευόμενη τον παράγοντα έδρα. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο, ψάχνει το γκολ και συνηθίζει να το βρίσκει, ειδικά όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της. Φιλοξενεί την πρωτοπόρο Ρέξαμ και το έργο της αναμένεται σαφώς δύσκολο, όμως γνωρίζει πως για να πετύχει το στόχο της ανόδου θα πρέπει να παίρνει αποτελέσματα από τέτοιες αναμετρήσεις.

Μπέρμιγχαμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σάλφορντ με σκορ 2-1, στα πλαίσια του Λιγκ Τρόφι. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μούλιν στο 18’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον ΜακΆλενι στο 52’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπόιλ στο 83’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και μία ακόμα νίκη για τη Ρέξαμ. Προηγήθηκε σχετικά νωρίς στο πρώτο μέρος, ενώ υπέκυψε στην πίεση των φιλοξενούμενων στο ξεκίνημα της επανάληψης. Εν τέλη στα τελευταία λεπτά βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα, αποσπώντας το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα θέλει να παραμείνει ύστερα και από την αγωνιστική αυτή. Αήττητη ύστερα από πέντε αγωνιστικές (4-1-0), έχοντας πετύχει 11 γκολ, ενώ μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της μόλις 2 φορές. Εξαιρετική επιθετικά, σκοράρει ασταμάτητα τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας, ενώ από την άλλη είναι σε γενικές γραμμές αρκετά σταθερή στα μετόπισθεν. Γνωρίζει πως θα έχει δύσκολο έργο σήμερα, αναμένεται να δεχθεί πίεση, αλλά μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τους χώρους που θα βρει ώστε να απειλήσει με αξιώσεις.