*1η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες διασταυρώνουν ξίφη για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Η Μπασακσεχίρ επικράτησε στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις της με αυστριακές ομάδες, αμφότερες με τη Βόλφσμπεργκερ το 2019.

*Η Ραπίντ Βιέννης αγνοεί τη νίκη στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις με τουρκικές ομάδες (μία ισοπαλία, έξι ήττες).

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Σιβασπόρ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Ζοάο Φιγκεϊρέδο (43′, 49′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μένιγκ στο 82′.

Επέστρεψε άμεσα στο δρόμο των επιτυχιών η Μπασακσεχίρ, μετά την ήττα που γνώρισε στην έδρα της Σαμσουνσπόρ (2-0), αλώνοντας αυτή της Σιβασπόρ. Αξιοποίησε την κορυφαία ευκαιρία που δημιούργησε σε ένα, κατά τα άλλα, μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο κι έκοψε τα φτερά των γηπεδούχων με την έναρξη του δευτέρου και πάλι με τον Ζοάο Φιγκεϊρέδο.

Στάθηκε τυχερή τέσσερα λεπτά μετά τη μείωση του σκορ με τον Μένιγκ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-2. Τέταρτη νίκη σε πέντε αναμετρήσεις για την Μπασακσεχίρ που υπέστη μόλις μία ήττα από την έναρξη της σεζόν (εννέα νίκες, δύο ισοπαλίες).

Συγκεντρώνοντας 13 βαθμούς καταλαμβάνει την 5η θέση και βρίσκεται στο -6 από την πρωτοπόρο Γαλατασαράι (σ.σ. έχει παιχνίδι περισσότερο). Πανηγύρισε τη νίκη και στις τρεις εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε στα προκριματικά του φετινού Κόνφερενς Λιγκ, μπορεί να κάνει το σχετικό 4Χ4 σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Δύο απουσίες μετράει ο προπονητής Ατάν για τη σημερινή αναμέτρηση, στην ενδεκάδα του αναμένεται να βρεθεί ο Πέλκας που μετράει ένα γκολ και τέσσερις ασίστ σε εννέα συνολικά συμμετοχές. Το Σάββατο (5/10) υποδέχεται την Καϊσερισπόρ.

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη ΛΑΣΚ. Ο Μπούργκσταλερ έκανε το 1-0 στο 27′, απάντησε ο Ζούλι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Δύο βαθμούς πέταξε στην έδρα της η Ραπίντ Βιέννης με τη ΛΑΣΚ, πληρώνοντας μία αμυντική αδράνεια που οδήγησε στην ισοφάριση και τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Στη συνέχεια δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη.

Στο 78′ ο Μπούργκσταλερ επιχείρησε δυνατό διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής που τράνταξε το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βούρμπραντ αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Οι πρωτευουσιάνοι υποχώρησαν από την 1η θέση του πρωταθλήματος και βρίσκονται στο -1 απο την Στουρμ Γκρατς.

Παράλληλα διατηρούνται αήττητοι σε έξι αναμετρήσεις με απολογισμό 3-3-0. Ο 35χρονος Αυστριακός επιθετικός Μπούργκσταλερ πέτυχε τέσσερα γκολ σε έξι αναμετρήσεις στα προκριματικά του φετινού Γιουρόπα Λιγκ. Ωστόσο στις εννέα που έδωσε σε φάση ευρωπαϊκών ομίλων σημείωσε μόλις ένα επί της Ντιναμό Κιέβου (3/10/13).

Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του και υπολογίζεται ο Γκργκιτς που, λογικά, θα πάρει θέση στην ενδεκάδα. Νοκ άουτ τέθηκε ο Γιάνσον. Τιμωρημένος είναι ο προπονητής Κλάους. Στις κερκίδες θα βρεθούν περίπου 550 οπαδοί του συλλόγου.  Την Κυριακή (6/10) φιλοξενείται από την Άλταχ.