* Στο 2ο γύρο (01/05): Ζαλγκίρις – Μπάνγκα 2-2

ΜΠΑΝΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σιαουλιάι.

Θετικό το κυριακάτικο αποτέλεσμα για την Μπάνγκα, κράτησε ανέπαφη εστία σε δεύτερο σερί παιχνίδι και παράλληλα κράτησε απόσταση τριών βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, απάντησε με δυνατή φάση στο 13’ η Μπάνγκα, αλλά η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου άνηκε στην Σιαουλιάι.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν με μεγαλύτερη ζέση το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Μπάνγκα δεν επέτρεψε καθαρές ευκαιρίες, αντιθέτως είχε χαμένο τετ α τετ αντεπίθεσης για να φύγει νικήτρια.

ΜΠΑΝΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Σουντούβα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Αντάλ (11’), Καρασίμα (48’), Ματουλεβίτσιους (66’), Χότζιτς (80’).

Ασταμάτητη η Ζαλγκίρις, την Κυριακή πέτυχε 6η διαδοχική νίκη στην A Lyga και ήδη ετοιμάζεται να σηκώσει το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της αφού πήρε απόσταση 14 πόντων από τους διώκτες της (με παιχνίδι περισσότερο).

Απόλυτο αφεντικό στην υποδοχή της Σουντούβα, ο αρχισκόρερ Αντάλ άνοιξε το δρόμο με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Δεν απείλησε ιδιαίτερα όμως μέχρι το κλείσιμο του ημιχρόνου, όταν άγγιξε το 2-0, το οποίο τελικά πέτυχε με την πρώτη καλή επίθεση της επανάληψης, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα.

Συνεχίστηκε η κυριαρχία της Ζαλγκίρις, βρήκε άλλα δύο γκολ σε ροή αγώνα, ενδιάμεσα είχε και δοκάρι, δεν επέτρεψε ιδιαίτερες απειλές για την εστία της.

Παραμένει αήττητη στα εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος (7-2-0), στο τελευταίο της ταξίδι διέλυσε την Τζιούγκας (0-4).