*12η αγωνιστική

* Εφτά σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτή την έδρα.

* Αήττητη η Μπαϊα εντός από την Βάσκο Ντα Γκάμα στα εννια τελευταία παιχνίδια τους, με εφτά νίκες και δύο ισοπαλίες.

ΜΠΑΪΑ

Προηγούμενο ματς: Η Μπαϊα κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Κρουζέιρο, αν και βρέθηκε να χάνει νωρίς από γκολ του Γκάμπριελ Βερόν στο 14ο λεπτό. Ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Τατσιάνο στο 45’, αλλά εκμεταλλεύτηκε την αποβολή αντίπαλου παίκτη, σκοράροντας τρία γκολ στα τελευταία λεπτά με τους Εστουπινιάν (78’, 90’ +), Μπιελ (90’+).

Η Μπαϊα ξεπέρασε άμεσα και με εντυπωσιακό τρόπο την πρώτη της ήττα στους 12 τελευταίους αγώνες, πετυχαίνοντας όγδοη νίκη σε αυτό το διάστημα, επικρατώντας με 4-1 εντός έδρας της Κρουζέιρο. Και μάλιστα το πέτυχε, παρόλο που βρέθηκε να χάνει αρκετά νωρίς στο παιχνίδι, με μεγάλη ανατροπή.

Διαθέτει την πιο δυνατή έδρα της κατηγορίας μέχρι στιγμής, αφού έχει 5/5 νίκες εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα. Αλλά και γενικότερα στο γήπεδό της,έχασε το πρώτο παιχνίδι της μέσα στο 2024, αλλά στη συνέχεια πέτυχε εννιά σερί νίκες, έχει 16 στα 18 επόμενα παιχνίδια.

Εκπλήσσει τους πάντες, ούσα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την κορυφή.

Μπαϊα Στατιστικά

*10/19 under 2,5 εντός έδρας

*13/19 N/G εντός έδρας

ΒΑΣΚΟ ΝΤΑ ΓΚΑΜΑ

Προηγούμενο ματς: Η Βάσκο Ντα Γκάμα κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Σάο Πάουλο, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Αντρέ Σίλβα στο 10’. Ισοφάρισε με αυτογκόλ του Φράνκο στο 33’, ενώ προηγήθηκε με τον Εστρέγια στο 45’, πριν έρθουν και “καθαρίσουν” το παιχνίδι ο Λεαντρινίο (80’) , με τον Ντέιβιντ (90’).

Η Βάσκο Ντα Γκάμα κέρδισε με το εντυπωσιακό 4-1 εντός έδρας την Σάο Πάουλο, παρόλο που βρέθηκε να χάνει, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από πέντε παιχνίδια στα οποία είχε τέσσερις ήττες.

Όλα αυτά στο πρώτο παιχνίδι του Ραφαέλ Πάιβα ως υπηρεσιακού προπονητή στον πάγκο της, με τις εντυπώσεις που άφησε να του δίνουν προβάδισμα ακόμη και για να μονιμοποιηθεί στο πόστο! Άλλωστε ο μεγάλος στόχος, Ραμόν Ντίας, μοιάζει δύσκολο να επιστρέψει.

Τώρα καλείται να πετύχει κάτι ακόμη πιο δύσκολο, δηλαδή να πάρει τον πρώτο φετινό εκτός έδρας βαθμό της, αφού έχει 5/5 ήττες εκτός στο εθνικό πρωτάθλημα!

Γενικότερα έχει 6/7 ήττες στα τελευταία παιχνίδια της εκτός που δεν έχει νίκη.

Η τελευταία νίκη την έβγαλε εκτός ζώνης υποβιβασμού, αλλά σε απόσταση βολής, στο +1 συγκεκριμένα, από αυτήν.