*27η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Λεβάνγκερ – Μος 5-0

*Χωρίς ισοπαλία τα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (3-0-2).

ΜΟΣ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Ασάνε εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μολονότι πήρε προβάδισμα στα τέλη του πρώτου μέρους (43′), είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει στο 64′.

Δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ασάνε και έμεινε στο 1-1, δίνοντας συνέχεια στα πολλά σκαμπανεβάσματα που παρουσιάζει στον δεύτερο γύρο. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, το τελικό αποτέλεσμα χαρακτηρίζεται δίκαιο παρότι η Μος έδειχνε ως το απόλυτο φαβορί.

Έχασε έτσι την ευκαιρία να πλησιάσει την δεύτερη Μπρίνε και παραμένει αουτσάιντερ στην μάχη της απευθείας ανόδου (-6), ενώ θα πρέπει να ανεβάσει την απόδοσή της, προκειμένου να «κλειδώσει» σε πρώτη φάση την παρουσία της στα πλέι οφ. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν από το σημερινό παιχνίδι οι Στράντε και Χάπνες.

Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΛΕΒΑΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-0 από την Σάντνες εκτός έδρας για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς (7′), ενώ όλα ουσιαστικά κρίθηκαν από το δεύτερο γκολ της γηπεδούχου στο 60′.

Δεν έδειξε κανένα ενδιαφέρον για το παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την ουραγό Σάντνες και παρά τις μεγάλες προκρίσεις που είχε στον θεσμό, είδε την ουραγό της κατηγορίας Σάντνες να παίρνει δίκαια το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Αυτό που προέχει είναι η παραμονή, στην παρούσα φάση βρίσκεται στην θέση που οδηγεί στα μπαράζ και στο -2 από την σωτηρία.

Στο πρωτάθλημα, ήταν απίστευτος ο τρόπος με τον οποίον έχασε από την Στάμπαεκ, ήταν πολύ κοντά στο να πάρει την νίκη, αλλά δέχτηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Έχει μόλις μια νίκη στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια (1-5-6) και υπάρχουν αντιδράσεις από τον κόσμο.